دکتر کیمیا قاسمی / خدمات درمانی / تبخال تناسلی و علت بروز آن

تبخال تناسلی و علت بروز آن

یکی از عفونت ها و ویروس هایی که امروزه بسیار شایع شده است، تبخال تناسلی می باشد که از طریق ویروس هرپس سیمپلکس در بدن فرد ایجاد خواهد شد، و راه انتقال آن از طریق برقراری رابطه جنسی و تماس جنسی می باشد.

تبخال-تناسلی-و-علت-بروز-آن

تبخال های تناسلی به طور معمول به صورت تاول های دردناک، درد و خارش در ناحیه تناسلی خود را نشان خواهد داد. و علت بروز آن دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس می باشد که در این مقاله به طور کامل در مورد علت و علائم بروز این بیماری صحبت خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تبخال تناسلی چیست؟

بیماری تبخال تناسلی نوعی بیماری عفونی محسوب می شود که در اندام تناسلی رخ داده و تنها راه انتقال آن از طریق برقراری رابطه جنسی بوده و به صورت تاول ها و زخم های کوچک و بزرگ بر روی ناحیه تناسلی بروز پیدا خواهد کرد.

این بیماری در ابتدا موجب قرمزی نایحه تناسلی و سپس بروز تاول های دردناک می شود که پس از چند روز این تاول ها پاره شده و ترشحات آن خارج خواهد شد. باید به این نکته اشاره کرد که این تاول ها بسیار دردناک می باشند.

علت بروز تبخال تناسلی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم این بیماری به علت دو نوع ویروس اول و دوم هرپس سیمپلکس بروز پیدا می کند. که در ادامه این دو نوع ویروس را بررسی خواهیم کرد.

علت-بروز-تبخال-تناسلی

ویروس نوع اول (HCV-1)

این نوع ویروس از طریق تماس پوست به پوست منتقل شده و موجب بروز تاول در اطراف دهان می شود و از طریق رابطه دهانی در ناحیه تناسلی نیز منتقل می شود.

ویروس نوع دوم (HCV-2)

این نوع ویروس هرپس سیمپلکس موجب بروز تاول هایی در ناحیه تناسلی شده و از طریق برقراری رابطه جنسی و تماس پوست با پوست منتقل خواهد شد. امروز بیشتر ابتلا به این نوع از ویروس رایج می باشد.

عوامل موثر در ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که در ابتلا به تبخال تناسلی موثر می باشد عبارتند از:

 • تعداد زیاد شرکای جنسی
 • تعداد سال های برقراری رابطه جنسی
 • هم جنس بازی
 • افرادی با نژاد سیاه پوست
 • جنسیت زن
 • ابتلا به بیماری های عفونی که راه انتقال آن ها برقراری رابطه جنسی می باشد.

علائم و نشانه های تبخال تناسلی

به طور معمول مدت زمانی ما بین 2 الی 12 روز پس از وارد شدن ویروس به بدن طول خواهد کشید تا علائم فرد بروز پیدا کند و این علائم عبارتند از:

 • احساس درد و خارش در ناحیه تناسلی
 • وجود تاول ها و برآمدگی های کوچک و بزرگ بر روی ناحیه تناسلی که یا قرمز رنگ و یا سفید رنگ هستند.
 • ایجاد زخم بعد از پاره شدن تاول ها
 • دفع ادرار دردناک
 • پس از بهبودی زخم جای آن دلمه خواهد بست.
 • سردرد و درد عضلانی در ابتدای بیماری
 • تب و ورم گره های لنفاوی در کشاله ران در ابتدای بیماری
علائم-و-نشانه-های-تبخال-تناسلی

بیشتر بخوانید: تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی را بدانید!

نحوه انتقال تبخال تناسلی

همانطور که می دانید انتقال تبخال تناسلی از طریق برقرای ارتباط جنسی می باشد که این موضوع شامل برقراری رابطه جنسی واژینال، برقراری رابطه جنسی مقعدی، و تمام فعالیت های جنسی که در محدوده ناحیه تناسلی دو فرد صورت می گیرد، می باشد. باید به این نکته اشاره کرد که امکان انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی دهانی و تماس پوست به پوست نیز وجود دارد و این ویروس را می توان در مایع منی، بزاق و ترشحات واژن نیز پیدا کرد.

نحوه تشخیص تبخال تناسلی

برای تشخیص این بیماری باید ابتدا فرد تحت معاینه قرار گرفته و همچنین آزمایش هایی از قبیل کشت ویروس، تست پی سی آر و ازمایش خون برای فرد تجویز خواهد شد که در ادامه این آزمایشات را بررسی خواهیم کرد.

نحوه-تشخیص-تبخال-تناسلی

کشت ویروس     

تشخیص این بیماری توسط این آزمایش بدین صورت می باشد که یک نمونه ی بافتی که به تاول ها و دانه های ناشی از تبخال آغشته شده است در آزمایشگاه مورد کشت و بررسی قرار خواهد گرفت.

تست پی سی آر

در این آزمایش برای تشخیص بیماری تبخال تناسلی از DNA نمونه خون، بافت و مایع نخاعی فرد یک نمونه تهیه خواهد شد و از لخاظ وجود ویروس هرپس بررسی خواهد شد.

آزمایش خون

یکی دیگر از آزمایش هایی که برای تشخیص بیماری تبخال تناسلی می توان انجام داد آزمایش خون می باشد که با انجام آن می توان از وجود آنتی بادی های ویروس هرپس تناسلی و آلودگی فرد به این ویروس باخبر شد.

روش های پیشگیری از بروز تبخال تناسلی

می توان اقداماتی را جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری تبخال تناسلی انجام داد که این اقدامات عبارتند از:

 • با فردی که مبتلا به تبخال تناسلی نیست، رابطه جنسی برقرار کنید.
 • برای برقراری رابطه جنسی از کاندوم به صورت صحیح استفاده کنید.
 • مصرف داروی ضدتبخال
 • خودداری از برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی با شریک مبتلا به تبخال

راهکارهایی جهت درمان تبخال تناسلی

این بیماری درمانی نداشته و بهترین درمانی که می توان برای تبخال تناسلی در نظر گرفت، پماد و دارودرمانی می باشد و با استفاده از آن ها می توان نشانه های این بیماری را کنترل کرد.

راهکارهایی-جهت-درمان-تبخال-تناسلی

دارودرمانی

به طور معمول بهترین دکتر زگیل تناسلی در اهواز با تجویز داروهای ضد ویروس مانند اسیکلوویر و والاسیکلوویر به بهبود سریع زخم ها و تاول ها، کوتاه کردن مدت زمان بروز علائم و کم کردن شدت آن، کاهش تعداد بازگشت دوباره بیماری و همینطور کاهش خطر انتقال ویروس کمک خواهد کرد. باید به این نکته اشاره کرد که این داروها عوارض جانبی چندانی نخواهد داشت اما باید از مصرف خودسرانه آن ها نیز پرهیز شود.

پمادها

از پمادهای تجویز شده توسط پزشک متخصص نیز برای کنترل علائم و بهبود زخم ها می توان استفاده کرد که باید روزانه 2 مرتبه صبح و شب بر روی زخم ها به مدت یک هفته مالیده شود. و حتما باید با تجویز پزشک از این پمادها استفاده کنید.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله عنوان کردیم، تبخال تناسلی یکی از ویروس هاس شایعی می باشد که از طریق تماس جنسی منتقل شده و در حاضر درمان خاصی نداشته و تنها می توان با دارودرمانی به بهبود زخم ها کمک کرد، از علائم آن نیز می توان به بروز تاول هایی در ناحیه تناسلی و درد و خارش اشاره کرد. نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که بروز این بیماری در زنان بیشتر از مردان شایع می باشد. در صورت ابتلا به این بیماری در اسرع وقت برای جلوگیری از پیشرفت آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
عفونت قارچی واژن + درمان

عفونت قارچی واژن + درمان

یکی از انوع عفونت های دستگاه تناسلی که زنان به آن مبتلا می شوند، عفونت قارچی واژن می باشد که دارای...

خطرات زگیل تناسلی چیست؟

خطرات زگیل تناسلی چیست؟

در این مقاله به بررسی خطرات زگیل تناسلی خواهیم پرداخت. همانطور که می دانید یکی از بیماری های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *