دکتر کیمیا قاسمی / بیماری های زنان / تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

دو بیماری مقاربتی که می تواند از طریق راه های مختلفی مانند رابطه جنسی، دهانی، مقعدی و واژینالی به افراد منتقل شود، تبخال تناسلی و زگیل تناسلی می باشند که به صورت ضایعات پوستی خود را بر روی ناحیه تناسلی و نواحی دیگری مانند مقعد، دهان و ران نشان خواهد داد. بیشتر افراد ممکن است این دو بیماری را به دلیل شباهت هایی که با یکدیگر دارند اشتباه بگیرند اما باید گفت که این بیماری تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که در این مقاله به طور کامل به بررسی تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی خواهیم پرداخت.

تفاوت-زگیل-تناسلی-و-تبخال-تناسلی-را-بدانید

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی در نوع ویروس

زگیل تناسلی در واقع توسط ویروس انسانی به نام hpv به وجود آمده و خود را به صورت یک یا تعدادی زگیل بر روی ناحیه تناسلی واژن یا مقعد نشان خواهد داد، اما تبخال تناسلی توسط دو نوع ویروس هرپس سمپلکس نوع یک و هرپس سمپلکس نوع دو به وجود می آید و بیماری عفونتی مقاربتی می باشد که خود را به صورت تبخال در نواحی مختلف بدن نشان خواهد داد.

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی در نحوه انتقال

این دو بیماری مقاربی هر دو از طریق رابطه جنسی به شریک جنسی منتقل خواهند شد. اما تفاوت هایی در نحوه انتقال دارند که عنوان خواهیم کرد.

تفاوت-زگیل-تناسلی-و-تبخال-تناسلی-در-نحوه-انتقال

نحوه انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست و همچنین از طریق برقراری رابطه جنسی هم از طریق مقعد و هم از طریق واژن منتقل خواهد شد. همینطور در صورت استفاده از وسایل جنسی مشترک و داشتن رابطه جنسی دهانی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.

نحوه انتقال تبخال تناسلی

در تبخال تناسلی انتقال با شدت بیشتری انجام می شود یعنی حتب امکان انتقال با یک تماس ساده نیز وجود دارد. روش های انتقال تبخال تناسلی بدین صورت است که از طریق تماس های ساده دوستانه، بوسیدن یکدیگر، ارتباط جنسی از راه مقعد، ارتباط جنسی دهانی، ارتباط جنسی از طریق واژن و همچنین تماس داشتن ناحیه تناسلی و دهان و چشم فرد مقابل با پوست فرد آلوده به تبخال نیز می تواند این بیماری می تواند منتقل شود.

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی در علائم

این دو بیماری در بروز علائم نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارند که موجب می شود تا افراد با آگاهی از علائم هر کدام راحت تر آن ها را تشخیص دهند و دچار اشتباه نشوند در ادامه علائم هر کدام از این دو بیماری را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت-زگیل-تناسلی-و-تبخال-تناسلی-در-علائم-1

نشانه های ابتلا به زگیل تناسلی

باید در این خصوص گفت که زگیل تناسلی خود به صورت زائده های برجسته در نقاط مختلف بدن نشان می دهد که در زنان و مردان متفاوت می باشد.

به طور معمول در زنان در نواحی مانند واژن، دهانه رحم، کشاله ران ها، نواحی داخل مقعد و اطراف آن و یا دهان و لب و زبان زائده های برجسته وجود خواهند داشت.

در مردان نیز بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه ها، ران و کشاله ران، داخل مقعد، دهان، گلو و زبان زائده های برجسته به وجود خواهند آمد.

از علائم دیگر این بیماری نیز می توان به سوزش، خارش نواحی تناسلی و اطراف آن نیز اشاره کرده که امکان دارد با شدت زیادی باشد و موجب آزار فرد شود.

نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی خفیف بوده و بیشتر مواقع افراد آن را جدی نمی گیرند از علائم این بیماری می توان به ادرار با سوزش و درد، نمایان شدن زخم های دردناک و تاول های شدید در ناحیه تناسلی و مقعد، وجود ترشحات در واژن، سردرد، تب، بدن درد و همینطور خارش اشاره کرد.

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی در میزان خطر

سوالی که برای بیشتر افراد پیش می آید این است که کدام یک از این دو بیماری خطرناک تر می باشند تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تبخال تناسلی منجر به بروز سرطان نخواهد شد و تنها زخم های دردناکی ایجاد خواهد و به طور معمول افراد تا پایان عمر با این بیماری درگیر می باشند. اما زگیل تناسلی امکان دارد منجر به بروز انواع سرطان به خصوص سرطان دهانه رحم شود بنابراین در صورت ابتلا نیاز به انجام معاینات و آزمایشات مختلف دارد.

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی در نحوه درمان

درمان خاصی برای این دو بیماری و از بین بردن ویروس آن در بدن وجود نداشته و می توان گفت که این ویروس ها با کمک سیستم ایمنی بدن به مرور زمان از بین خواهند رفت. اما برای از بین بردن علائم آن و همچنین زائده های پوستی که برای افراد بسیار ناخوشایند می باشد روش هایی برای درمان وجود دارد که در ادامه تفاوت آن ها در دو بیماری بررسی خواهیم کرد.

تفاوت-زگیل-تناسلی-و-تبخال-تناسلی-در-نحوه-درمان

روش های درمان برای زگیل تناسلی

بسیاری از افراد شاید فکر کنند که با استفاده از داروها و پمادها بتوان زائده های پوستی زگیل تناسلی را از بین برد ولی باید گفت که این داروها و پمادها موثر نمی باشد و باید از روش های دیگری برای از بین بردن آن ها استفاده کرد.

برای درمان زگیل تناسلی می توان از روش های لیزر، فریز کردن و همینطور سوزاندن زگیل ها استفاده کرد، و در صورتی که زائده ها بسیار بزرگ می باشند باید از جراحی برای از بین بردن آن ها استفاده کرد.

روش های درمان برای تبخال تناسلی

درمان این بیماری با زگیل بسیار متفاوت تر می باشد چرا که برای درمان این بیماری می توان از داروهای ضد ویروس و داروهایی که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود نیز استفاده کرد و به طور معمول نیازی به روش های دیگر مانند لیزر و جراحی نخواهد بود.

نکته: در خصوص این دو بیماری باید به این نکته اشاره کرد که تنها راه جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به آن ها تزریق واکسن و همینطور کاهش تعداد شریک های جنسی می باشد.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی بیشتر در علت بروز و ایجاد آن، علائم، روش های انتقال و درمان بود و هم چنین اشاره کردیم که زگیل تناسلی خطرناک تر از تبخال تناسلی به علت ابتلا به سرطان می باشد و باید در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوکی برای تشخیص و درمان به بهترین دکتر زگیل تناسلی در اهواز مراجعه کنید.

دکتر کیمیا قاسمی متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان در اهواز با سال ها سابقه و تجربه به طور تخصصی به درمان بیماری تبخال تناسلی و زگیل تناسلی می پردازند.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
عفونت قارچی واژن + درمان

عفونت قارچی واژن + درمان

یکی از انوع عفونت های دستگاه تناسلی که زنان به آن مبتلا می شوند، عفونت قارچی واژن می باشد که دارای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *