جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی به عنوان موضوعی دهشتناک در دنیای بانوان نمود پیدا کرده است. اما علت این جراحی چیست؟ چه چیز موجب می شود راهی به غیر از این جراحی برای بانوان نماند؟ در ادامه با در اختیار گذاشتن مطالبی مفصل درباره این جراحی، سعی در بالا بردن اگاهی بانوان خواهیم داشت اگر شما بیم انجام جراحی هیسترکتومی را دارید در ادامه با ما همراه باشید:

بی شک رحم یگانه عضوی است که که زن را به عنوان خالق به منصه ظهور می کشاند. این نهاد به محض ورود زن به دوران باروری که با اولین دوره قاعدگی آغاز می شود میزبان میهان های ناخوانده از انواع بیماری ها است.

جراحی-هیسترکتومی-در-اهواز

سلامت رحم و مراقبت از آن به عنوان یکی از دغدغه ساز ترین موضوعات بانوان است. تصور کنید زنی که مظهر خلق و رویش است به دلیل سهل انگاری در توجه به برخی علائم توانایی فرزند آوری را از دست دهد. حال دیگر او تنها یک زن خواهد بود. گرچه تولد فرزند یکی از اهداف زندگی بشر محسوب می شود، اما موضوعی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

امروزه بیماری های زنان با رشد چشمگیری مواجه است. گرچه رشد و پیشرفت تکنولوژی توانسته پاسخگوی برخی از نیاز های انسان باشد، اما برخی مواقع دست تسلیم بالا برده و راه چاره را تنها در نبود عضو می داند.

برداشت رحم از بیم تا واقعیت

جراحی هیسترکتومی یا همان جراحی برداشتن رحم از جمله جراحی هایی است که بانوان هراس انجام آن را دارند. آیا می دانید چه عواملی انجام این جراحی را الزام آور می کند؟

در ادامه به بررسی بیماری هایی خواهیم پرداخت که نتیجه آن جراحی هیسترکتومی است.

فیبروم های رحمی

میوم ها و یا فیبروم های رحمی توده ها و بافت های غیر سرطانی هستند که اغلب بانوان در طول زندگی با آن ها مواجه می شوند. برخی از این فیبروم ها بی نشانه بوده و نیازمند درمان نیستند. اما اگر در شرایط حاد این فیبروم ها رشد کرده و به توده های سرطانی تبدیل شوند خارج کردن رحم را باعث خواهند شد.

روش جایگزین هیسترکتومی برای فیبروم های رحمی

اگر وجود فیبروم های رحمی موجب خونریزی  های شدید و درد های طاقت فرسا شود، بانوان می توانند این جراحی را انجام دهند، اما این نکته حائز اهمیت است که در پایان دوران یائسگی فیبروم ها رو به کوچک شدن می روند، بنابراین بانوان می توانند تا زمان پایان دوران یائسگی انجام این جراحی را به تعویق اندازند. در این زمان می تواند از راه درمانی میومکتومی را پیگیری کنند.

بیرون زدگی رحم ( پرولاپس رحم )

بیرون زدگی رحم بر اثر زایمان های طبیعی پر فشار، چاقی بیش از حد و یا پایان یائسگی رخ می دهد. در این بیماری رحم از جای اصلی خود خارج خواهد شد. این عارضه که با مشکلات ادراری و درد در ناحیه لگن همراه است می تواند جراحی هیسترکتومی را به همراه داشته باشد.

روش جایگزین هیسترکتومی برای پرولاپس رحم

انجام تمرینات ورزشی و همچنین استفاده از دستگاه پلاستیکی برای حفظ جایگاه رحم و جلوگیری از حرکت آن می تواند به عنوان جایگزین جراحی هیسترکتومی باشد.

آندومتریوز

با رشد بافت رحمی خارج از رحم عارضه آندومتریوز رخ می دهد که سبب ساز استفاده از جراحی هیسترکتومی خواهد شد.

روش جایگزین هیسترکتومی برای آندومتریوز

برای این عارضه جراح می تواند بدون برداشت رحم اقدام به حذف بافت های اضافی و آسیب دیده کند.

جراحی هیسترکتومی

با ابتلا به بیماری های بالا و یا بیماری های خاص دیگر، متخصص زنان خوب به بانوان انجام این جراحی را پیشنهاد خواهند داد. این جراحی به منظور کاهش درد و خونریزی ناشی از بیماری های که نام برده شد صورت می گیرد. آنچه این جراحی را برای بانوان هراس آور می کند عدم توانایی باروری پس از این جراحی است .

زمانی که جراحی هیسترکتومی برای بانوان انجام شود، ممکن است تخمدان ها و لوله فالوپ نیز همراه رحم برداشته شود که این امر موجب قطع دوران یائسگی و ناباروری قطعی می شود.

 

مطالب مفید:

کارهای ممنوعه در دوران بارداری

روشن کردن واژن با لیزر

 

 جراحی هیسترکتومی انواعی دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد:

انواع جراحی هیسترکتومی

آنچه انجام یکی از این جراحی ها را الزام آور می کند، نوع بیماری و میزان پیشرفت آن است. بنابراین جراح با بررسی شرایط عمومی بیمار و همچنین موقعیت رحم یکی از جراحی های زیر را  توصیه خواهد کرد:

 • جراحی هیسترکتومی کامل

در این روش دهانه رحم و رحم به طور کامل برداشته خواهد شد.

 • جراحی هیسترکتومی جزئی

در این جراحی رحم برداشته شده ولی دهانه رحم برای بیمار باقی می ماند.

 • جراحی هیسترکتومی رادیکال

زمانی که بانوان به سرطان رحم دچار شده باشند، این جراحی به آن ها توصیه خواهد شد. در این جراحی قسمت فوقانی مهبل، دهانه رحم، رحم و همچنین بافت های درون لگنی برداشته خواهد شد.

هیسترکتومی در اهواز

 • جراحی هیسترکتومی بدون برداشت تخمدان ها

اگر جراح تشخیص دهد که جراحی هیسترکتومی می تواند بدون برداشت تخمدان ها صورت گیرد. از این جراحی استفاده می کند. با خارج نکردن تخمدان ها ترشحات هورمونی به قوت باقی خواهند ماند و تنها در زمان قاعدگی بانوان درد های عضلانی را تجربه می کنند. ترشحات هورمونی برای بانوانی که این جراحی را انجام می دهند تا شروع یائسگی ادامه خواهد داشت.

روش های انجام جراحش هیسترکتومی

اگر بنابر بررسی های لازم پزشک راهی جز جراحی هیسترکتومی برای حفظ سلامتی بانوان را نداشته باشد، این جراحی را می تواند به سه صورت انجام دهد:

 • هیسترکتومی از راه شکم
 • هیسترکتومی از راه واژن
 • هیسترکتومی با روش لاپاراسکوپی

در پایان به بررسی برخی پرسش های متداول پس از جراحی هیسترکتومی می پردازیم:

تاثیرجراحی هیسترکتومی بر عادت ماهیانه و دوران یائسگی

در پاسخ به این پرسش باید بیان کنیم که پس از انجام این جراحی بانوان دیگر عادت های ماهیانه را تجربه نخواهند کرد.

اما در مورد یائسگی باید بگوییم که تجربه یائسگی و یا عدم تجربه آن پس از این جراحی بستگی به نوع جراحی هیسترکتومی خواهد داشت که در آن جراح اقدام به حذف تخمدان ها کرده باشد یا خیر. از اینرو  با حذف کامل تخمدان ها به علت افت ترشحات هورمونی، بلافاصله علائم یائسگی نمایان می شود، چه بسا که این علائم شدید تر از یائسگی طبیعی نیز خواهد بود.

از جمله سوالات متداول بانوان در مورد انجام این جراحی موضوع کاهش میل جنسی است.

پاسخ این سوال قدری ناراحت کننده است . چراکه با حذف تخمدان ها هورمون هایی که نقش مستقیم بر ایجاد میل جنسی دارند نیز حذف شده، از این رو میل جنسی بانوان پس از این جراحی کاهش می یابد.

دكتركیمیا قاسمى، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایى در اهواز هستند، جهت ارتباط با دکتر قاسمی به آدرس: اهواز، کوروش نبش ۱۹ اقبال،ساختمان ملت، طبقه دوم مراجعه کنید و یا با شماره های : ٠٩٣٧٣٧٠٢١١٥-٣٤٤٦٢٧٦١ تماس بگیرید.

 • آدرس اینستاگرام

 

امکان ارگاسم پس از جراحی هیسترکتومی وجود دارد؟

این عارضه بستگی به نوع جراحی هیسترکتومی خواهد داشت، چراکه در جریان این جراحی آسیب به اعصابی که در به ارگاسم رسیدن نقش دارند، قطع شود.

در مواقعی نیز برداشتن گردن رحم می تواند موجب پایان و یا کاهش ارگاسم بانوان شود.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
عفونت قارچی واژن + درمان

عفونت قارچی واژن + درمان

یکی از انوع عفونت های دستگاه تناسلی که زنان به آن مبتلا می شوند، عفونت قارچی واژن می باشد که دارای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. s_1

  جراحی هیسترکتومی با حفظ رحم امکانپذیره؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *