دکتر کیمیا قاسمی / خدمات درمانی / خطرات زگیل تناسلی چیست؟

خطرات زگیل تناسلی چیست؟

در این مقاله به بررسی خطرات زگیل تناسلی خواهیم پرداخت. همانطور که می دانید یکی از بیماری های مقاربتی زگیل تناسلی می باشد که در صورت عدم درمان به موقع خطراتی را امکان دارد برای افراد به همراه داشته باشد. این بیماری در هر فردی با هر سنی در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی در هنگام برقراری رابطه جنسی امکان دارد بروز پیدا کند.

خطرات-زگیل-تناسلی-چیست؟

خطرات زگیل تناسلی در مردان و زنان متفاوت می باشد، در زنان امکان دارد منجر به سرطان دهانه رحم شده و در مردا نیز امکان دارد منجر به سرطان آلت تناسلی شود.

برای آگاهی از تمام خطرات زگیل تناسلی ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

آیا زگیل تناسلی کشنده است؟

بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری نگران این می باشند که آیا این بیماری کشنده می باشد یا خیر، در این خصوص باید گفت که خود ویروس زگیل تناسلی کشنده نمی باشد اما در صورتی که برای درمان آن اقدامی صورت نگیرد و منجر به بیماری های دیگری نظیر سرطان ها مانند سرطان دهانه رحم شود امکان کشنده بودن آن است.

بنابراین توصیه می شود که برای جلوگیری از این اتفاق افراد مبتلا هر چه زودتر برای درمان زگیل تناسلی اقدام کنند، چرا که در مراحل اولیه می توان با دارودرمانی آن را کنترل کرد.

مهم ترین خطرات زگیل تناسلی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، این بیماری در صورت عدم درمان دارای خطرات و عوارض بسیار زیادی می باشد که از جمله این خطرات می توان به سرطان حنجره، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان مری و … اشاره کرد، که در ادامه  مهم ترین آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مهم-ترین-خطرات-زگیل-تناسلی

سرطان دهانه رحم

شایع ترین عوارض زگیل تناسلی سرطان دهانه رحم می باشد که در زنان بروز پیدا می کند، و طی تحقیقات انجام شده و آمار به دست آمده 99 درصد افرادی که مبتلا به سرطان دهانه رحم هستند به ویروس زگیل تناسلی مبتلا بوده اند.

در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان و کنترل می باشد، ولی اگر پیشرفته شود درمان سخت خواهد بود.

توصیه می شود برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه و همینطور تشخیص زودهنگام آن افراد هر چند وقت یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

سرطان حنجره

در صورتی که ویروس زگیل از طریق رابطه دهانی انتقال پیدا کرده باشد، امکان ابتلا به سرطان حنجره وجود دارد. این سرطان بر روی گلو و دهان تاثیر گذاشته و موجب بزرگ شدن و تورم گلو خواهد شد.

از علائم این عارضه می توان به از دست دادن وزن، تغییر پیدا کردن صدا، سرفه همراه با خون، متورم شدن زبان، احساس درد در گوش، متورم شدن غدد لنفی، ایجاد توده در دهان و احساس درد در گلو موقع غذا خوردن اشاره کرد.

سرطان مقعد

یکی دیگر از خطرات زگیل تناسلی، سرطان مقعد می باشد که دارای علائمی از قبیل خارش، سوزش، احساس درد در مقعد، خونریزی مقعد و ایجاد توده در مقعد است. البته باید به این نکته اشاره کرد که سرطان مقعد به دلیل سن بالا و مصرف سیگار و دخانیات بروز پیدا می کند. برای تشخیص این عارضه بهترین دکتر زگیل تناسلی در اهواز از آزمایشاتی نظیر سونوگرافی، نمونه برداری، معاینه فیزیکی و … استفاده خواهد کرد.

سرطان واژن

این عارضه نادر بوده و به طور معمول امکان دارد در خانم های با سن بالای 60 سال بروز پیدا کند، و در واقع وجود برخی از سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم منجر به ابتلا به سرطان واژن خواهد شد.

این عارضه علائم خاصی نداشته و تنها امکان دارد منجر به خونریزی واژن و همینطور احساس درد در ناحیه لگن شود و در صورتی که در مراحل اولیه باشد می توان آن را به راحتی درمان کرد، برای تشخیص آن باید آزمایش پاپ اسمیر انجام داد.

سرطان آلت تناسلی

یکی از خطرات زگیل تناسلی در مردان ابتلا به سرطان آلت تناسلی می باشد، چرا که عفونت این ویروس می تواند از یک قسمت بدن به قسمت دیگری منتقل شود و به آلت تناسلی نیز برسد. از علائم ابتلا به این عارضه می توان به وجود یک توده در آلت تناسلی اشاره کرد.

خطرات زگیل تناسلی در بارداری

در صورتی که خانم ها در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شوند، امکان دارد خطراتی را برای آن ها در پی داشته باشد، چرا که بارداری موجب افزایش سطح هورمون ها شده و همین امر موجب رشد و تکثیر زگیل تناسلی خواهد شد و امکان دارد خونریزی را نیز به همراه داشته باشد.

خطرات زگیل تناسلی در دوران بارداری عبارتند از:

  • انسداد مجرای تولد فرزند
  • انتقال ویروس زگیل تناسلی از مادر به جنین و ایجاد زگیل بر روی مجاری تنفسی کودک
  • ایجاد مشکل در ادرار کردن در دوران بارداریبه دلیل بزرگ شدن توده زگیل

با توجه به این خطرات توصیه می شود که زنان قبل از بارداری به پزشک متخصص مراجعه کرده و از عدم ابتلا به زگیل تناسلی اطمینان پیدا کنند.

نتیجه گیری

به طور کامل در این مقاله خطرات زگیل تناسلی را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که شایع ترین خطر و عارضه این ویروس ابتلا ه سرطان دهانه رحم در خانم ها می باشد، بنابراین توصیه می شود که افراد در صورت ابتلا به این ویروس در اسرع وقت برای درمان آن اقدام کنند، چرا که این بیماری را در صورتی که در مراحل اولیه باشد می توان به راحتی درمان کرد، تنها به این نکته توجه داشته باشید که برای تشخیص و درمان آن به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
عفونت قارچی واژن + درمان

عفونت قارچی واژن + درمان

یکی از انوع عفونت های دستگاه تناسلی که زنان به آن مبتلا می شوند، عفونت قارچی واژن می باشد که دارای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *