دکتر کیمیا قاسمی / زایمان / درمان حاملگی خارج از رحم چگونه است؟

درمان حاملگی خارج از رحم چگونه است؟

یکی از مشکلاتی که در خانم های باردار ممکن است به وجود آید، حاملگی خارج از رحم است. این مشکل درمانی ندارد و تنها راه پایان بارداری است. در این مطلب قصد داریم این مشکل را به صورت کامل تری شرح دهیم و دلایل ایجاد آن و همچنین علائم بارداری خارج رحم را توضیح دهیم تا اطلاعات بیشتر در این مورد کسب کنید.

هنگامی که تخمک بارور در محلی خارج از رحم شروع به رشد و لانه گزینی کند، حاملگی خارج از رحم اتفاق می افتد. گاهی مادران سوال میکنند که ایا می شود تخمک بارور را جا به جا کرد و یا آن ها را به درون رحم منتقل کرد؟ که پاسخ ما متاسفانه منفی است. هیچ راهی جز پایان بارداری وجود ندارد. معمولا احتمال حاملگی خارج از رحم بسیار کم است ولی عواملی نیز وجود دارد که این احتمال را بیشتر میکند. در ادامه مطلب به این عوامل اشاره خواهد شد. بارداری خارج رحم برای مادر بسیار خطرناک است به همین دلیل تشخیص و همچنین درمان به موقع بسیار اهمیت دارد.

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج رحم چه عوارضی دارد؟

هنگامی که تخمک بارور می شود از طریق لوله های رحم به سمت رحم حرکت میکند، در این حین اگر لوله های رحم آسیب دیده باشند و یا به هر دلیلی مسدود باشند، تخمک نمی تواند به مسیر خود ادامه دهد و ممکن است تخمک در همان لوله رحم لانه گزینی و رشد کند. غیر از لوله های رحم ممکن است تخمک در محل دیگری مانند تخمدان، دهانه رحم و حتی محل زخم سزارین شروع به رشد کند.

اگر حاملگی خارج از رحم به موقع تشخیص داده نشود، جنین در همان قسمت به رشد خود ادامه میدهد و بزرگ می شود و باعث پارگی لوله رحم خواهد شد. همین مساله باعث درد و خونریزی شدید در ناحیه شکم شده و میتواند یک آسیب دائمی و جبران ناپذیر به لوله رحم وارد کند. در صورت درمان دیر هنگام احتمال فوت مادر نیز وجود دارد.

عوامل افزایش‌دهنده حاملگی خارج رحم

این مشکل ممکن است در هر سنی برای هر فردی ایجاد شود اما عواملی وجود دارد که میتواند احتمال آن را افزایش دهد به همین دلیل در صورت وجود مشکلات زیر باید توجه بیشتری داشته باشید.

 • جراحی‌های مشکل لوله‌های رحم
 • سابقۀ قبلی حاملگی خارج رحم
 • عفونت در دستگاه تناسلی فوقانی
 • مسائل مربوط به ناباروری
 • ابتلا به آندومتریوز
 • بارداری بعد از ۳۵ سالگی
 • مصرف دخانیات
عوامل افزایش‌دهنده حاملگی خارج رحم

حاملگی خارج رحم چه علائمی دارد؟

حاملگی خارج از رحم علائم مختلفی دارد که ممکن است این علائم در هر فردی متفاوت باشد حتی گاهی علائم مانند یک حاملگی معمولی ( مانند قطع عادت ماهانه ، حالت تهوع و…)  است. برخی از خانم ها نیز ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند و پس از پارگی لوله رحم متوجه این موضوع شود.

برخی علائم جدی تر هستند و در صورت مشاهده باید فورا به پزشک مراجعه شود. در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

درد یا حساسیت در ناحیه ی شکم یا لگن:

 درد این ناحیه ممکن است به صورت ناگهانی ، شدید و یا خفیف بروز کند. ممکن است این درد در انجام بعضی فعالیت ها مانند سرفه، خروج مدفوع و … شدید تر هم شود.

لکه‌بینی یا خونریزی واژن:

 گاهی با وجود این که تست بیبی چک مثبت شد شما شاهد خون ریزی خفیف مانند شروع عادت ماهانه خواهید بود. در صورت چنین اتفاقی به پزشک مراجعه کنید و علت را بررسی کنید.

درد در شانه‌ها:  

درد در ناحیه شکم و خون ریزی میتواند به دلایل مختلفی باشد اما درد شانه در خانم ها مخصوصا زمانی که دراز کشیده اند میتواند به دلیل پارگی لوله رحم در حاملگی خارج رحم باشد.

نبض ضعیف، تپش قلب یا غش:

 اگر لوله رحم پاره شود ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • شوک و نبض ضعیف
 •  تپش قلب
 •  رنگ‌پریدگی پوست
 •  سرگیجه یا غش

بیشتر بخوانید: دلایل ایجاد چسبندگی رحم چیست؟

حاملگی خارج رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم اولیه حاملگی خارج رحم را داشتید پزشک چندین اقدام را برای تشخیص انجام میدهد:

معاینات پزشکی:  پزشک با معاینه واژن، دهانه رحم و همچنین بررسی ترشحات ، خونریزی و واکنش شما به درد در حال معاینه میتواند تا حدی احتمال بارداری خارج از رحم را تشخیص دهد.

آزمایش خون و ادرار:  پزشک ممکن است برای بررسی سطح هومون HCG  آزمایش خون یا ادرار تجویز کند تا متوجه مشکوک بودن بارداری شود.

سونوگرافی:  اگر خانم در هفته ششم بارداری باشد و در سونوگرافی عادی جنین دیده نشود احتمال حاملگی خارج رحم وجود دارد. در چنین شرایطی پزشک باید به کمک سونوگرافی واژینال رحم و لوله های رحمی را بررسی کند.

حاملگی خارج از رحم

درمان حاملگی خارج رحم به چه صورت است؟

برای پایان دادن به بارداری مادر روش های مختلفی وجود دارد که در زیر تعدادی از آن ها را بررسی میکنیم:

درمان دارویی:  اگر پزشک مطمئن باشد که حاملگی خارج رحم اتفاق افتاده است و جنین نسبتا کوچک باشد ممکن است دارو هایی را تجویز کند که به کمک جریان خون به جنین برسد و مانع رشد سلول ها جفت و همچنین پایان بارداری شود. ممکن است پس از مصرف دارو ها کمی احساس درد شکم، حالت تهوع و گرفتگی ماهیچه داشته باشید. در این مدت سعی کنید از مصرف الکل، مسکن های غیر استروئیدی ضد التهابی ، مولتی ویتامین ها خودداری کنید همچنین در این مدت فعالیت جنسی نداشته باشید.

پس از مدتی برای بررسی و مطمئن شدن از پایان حاملگی باید به پزشک مراجعه کنید تا با دادن آزمایش خون و بررسی  سطح هورمون HCG  وضعیت به صورت مجدد بررسی شود.

جراحی لاپاراسکوپی:  گاهی خانم در مرحله از بارداری است که درمان دارویی قابل انجام نیست و یا درد و خونریزی دارد. اگر جنین کوچک باشد و جراح تشخیص دهد میتوان جنین را از طریق جراحی لاپاراسکوپی خارج کرد. این روش بسیار مناسب بوده و امکان حفظ لوله رحم وجود دارد. (در صورت آسیب شدید ممکن است لازم باشد لوله رحم نیز خارج شود.)

جراحی شکمی:  گاهی به دلیل وجود خونریزی شدید و همچنین بزرگ بودن جنین جراح نمیتواند از روش های قبلی استفاده کند و مجبور است برای درمان از جراحی شکمی استفاده کند. در این جراحی باتوجه به وضعیت بیمار میتوان لوله رحمی را حفظ و یا خارج کرد.

درمان این بیماری بسیار حساس است ازین رو مراجعه به بهترین متخصص زنان در اهواز میتواند به درمان و تشخیص صحیح کمک کند. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *