دکتر کیمیا قاسمی / بیماری های زنان / درمان قطعی زگیل تناسلی در زمان کم
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

درمان قطعی زگیل تناسلی در زمان کم

زگیل تناسلی چیست؟ خطرات زگیل تناسلی در مردان و زنان کدام است؟ از کجا بفهمیم زگل تناسلی دارم؟ سریع ترین راه درمان این ویروس کدام است؟ این عفونت مقاربتی و این ویروس چیست و به چه علت بروز می کند در ادامه این مقاله این موضوع را بررسی می کنیم و به سوالاتی که در ابتدا مطرح شد پاسخ می دهیم.

افرادی که به ویروس تناسلی و یا HPV مبتلا می شوند، سوالاتی در ذهنشان پدیدار می شود که آیا درمان ضایعات کافی است یا در صورتی که به طور کلی درمان ضایعات زگیل تناسلی انجام شود، امکان عود این بیماری وجود دارد یا خیر؟ زگیل تناسلی می تواند بدون علائم باشد؟ در ادامه مطلب دکتر کیمیا قاسمی متخصص زنان در اهواز، درباره نحوه درمان قطعی زگیل تناسلی و عوارض ناشی از آن توضیح خواهند داد.

ویروس زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی دارای انواع متعددی است و به طور کلی به دو گروه پرخطر و کم خطر تقسیم می شود، نوع پرخطر این ویروس در ابتلا به سرطان سرویکس و دهانه رحم نقش دارد، بنابراین این مسئله مهم است که بیمار برای درمان ویروس زگیل تناسلی اقدام کند. زگیل تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود که انواع مختلفی داشته و برخی از آن ها می تواند خطر ابتلا به سرطان مقصد و دهانه رحم را افزایش دهد. زگیل تناسلی اغلب رشد کمی داشته و بدون درد هستند و برخلاف زخم ها، دردناک نبوده و خونریزی و یا چرکی ندارند.

کم خطر : انواع 6 و 11 شایع ترین انواع کم خطر هستند. این دو نوع مسئول بیشتر ایجاد زگیل های تناسلی هستند.

پر خطر : انواع 16 و 11 باعث 70 درصد سرطان های دهانه رحم و 90 درصد سرطان های مقعد است.

انواع 33، 45، 55 ،52 و 58 باعث 20 درصد از سایر انواع سرطان دهانه رحم میشوند.

انواع پرخطر یا از بدن پاک میشوند و یا پایدار می شوند. درصدی از آنها که عفونت پایدار ایجاد میکنند باعث سرطان دهانه رحم یا مقعد میشوند. اما انواع کم خطر با احتمال بسیار زیاد از بدن پاک می شوند.

  • در واقع زگیل تناسلی یکی از شایع ترین ویروس های جهان است که بیشتر از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. این ویروس به نوعی همه گر است که به گفته ویکی پدیا بین ۹ الی۱۳ درصد ار مردم جهان به علت رعایت نکردن بهداشت فردی با آن درگیر می شوند و ممکن است که هر فرد در طول زندگی خود یکبار با این ویروس در تماس بوده باشد.
علت-زگیل-تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

اما این ویروس که بر اثر پاپیلومای انسانی بروز می کند ازچه راه هایی انتقال پیدا می کند؟ این سوال یک از مهم ترین سوال هایی است که لازم است هر فردی پاسخ آن را بداند. به علت همه گیری این ویروس اطلاع از راه های انتقال آن و آگاهی برای پیشگیری از آن بر هر فردی واجب است. در ادامه به اصلی ترین راه انتقال این ویروس اشاره می‌کنیم:

رابطه جنسی

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم ، یکی از اصلی ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، رابطه جنسی است. کافی است که یکی از طرفین به ویروس HPV مبتلا باشد تا هنگام رابطه جنسی و تماس با پوست فرد مقابل این ویروس انتقال یابد. حال ممکن است که این روابط، رابطه جنس دهانی، واژینال، مقعدی و … باشد

برخلاف آنچه افراد بسیاری تصور می کنند، ویروس زگیل تناسلی از طریق بوسه، بغل کردن، استخرها و شنا، به اشتراک گذاری حوله و حتی قاشق و ..منتقل نخواهد شد.

علائم زگیل تناسلی

در مواقع زیادی علائم این ویروس خاموش خواهند بود و حتی در شرایطی که به این ویروس مبتلا باشد، ممکن است که متوجه آن نشوید و آن را به شخص دیگری انتقال دهید. امکان این نیز وجود دارند که پس از مدتی علائم آن ظهور کند. علائم زگیل تناسلی در صورت ظهور عبارت اند از:

در اغلب موارد این زگیل ها اندازه ای بسیار کوچک دارند و در ظاهر آن ها تفاوت زیادی با زگیل های معمولی مشاهده نمی شود. این زگیل ها در اکثریت مواقع اغلب به صورت برآمدگی هایی کوچک ( در بسیاری مواقع با چشم مسلح دیده نمی شود) در نواحی حساس ناحیه تناسلی یا اطراف دهان مشاهده می شوند. رنگ زگیل های تناسلی غالبا به رنگ پوست یا درجاتی تیره تر یا روشن تر است.همچنین در برخی موارد ممکن است علائمی مانند ترشح واژن، خارش، خونریزی و سوزش را تجربه کنید.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی در افراد

تشخیص این بیماری با آزمایش HPVtyping قابل انجام است، و در صورت تایید وجود این ویروس در بدن فرد باید سریعا روش های درمانی انجام شود تا از انتقال و انتشار بیماری پیشگیری شده و این ویروس برای همیشه ریشه کن شود  و بتوان از ابتلا به سرطان جلوگیری نمود. محل ظهور تبخال تناسلی در مردان و زنان عبارت است از:

محل ویروس زگیل تناسلی در مردان

در مردان زگیل تناسلی در آلت تناسلی، کشاله ران، ران و داخل یا اطراف مقعد ممکن است ایجاد شود.

محل ویروس زگیل تناسلی در زنان

در زنان نیز ویروس زگیل تناسلی، داخل و یا خارج مهبل یا مقعد، روی دهانه رحم ممکن است ایجاد شود.

این ویروس همچنین ممکن است بر روی لب، دهان ، زبان و گلوی شخصی که ارتباط جنسی دهانی با فرد مبتلا به ویروس HPV داشته است، ایجاد شود.

حتما بخوانید: جراحی زیبایی واژن چگونه انجام می شود؟

جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی

بعضی افراد فکر میکنند با استفاده از کاندوم میتوانند جلوی انتقال این ویروس را بگیرند در حالی که این طور نیست. کاندوم در جلوگیری از انتقال ویروس HPV نقش مهمی ندارد زیرا برخورد ترشحات به سایر نقاط محافظت نشده توسط کاندوم مانند قاعده آلت تناسلی باعث انتقال ویروس میشود. نکته: در صورت ابتلا شریک جنسی خود به ویروس به دنبال مقصر و راه انتقال نباشید و سعی کنید تمرکز خود را بر روند درمان خود بگذارید.

لابیاپلاستی

درمان قطعی زگیل تناسلی

وادر مرحله اول باید ضایعات سطحی برداشته شود تا احتمال انتقال به شریک جنسی و پخش شدن بیشتر آن به حداقل برسد. برداشتن زگیل تناسلی میتواند با استفاده از دارو های مختلف، لیزر، پلاسما ، ار اف ، فریز و … صورت میگیرد. در این حین نیز دارو هایی برای افزایش سیستم ایمنی بدن تجویز میشود. واکسن نیز برای این افراد بعد درمان توصیه میشود. به طور کلی نوع درمان با توجه به شرایط بیمار و میزان و گستردگی آن ها متفاوت است.

در رابطه با این ویروس سوال هایی وجود دارد مانند اینکه اگر فردی به این ویروس مبتلا شود و ضایعات را از بین برد، همین برای درمان او کافیست یا خیر؟ آیا امکان عود ضایعات وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که؛ آری. امکان عود آن ضایعات وجود دارد و مشخص نیست که تا چه زمانی این ویروس در بدن فرد باقی بماند. این زمان ممکن است مدت کوتاه یا طولانی یا برای همیشه باشد. به همین علت در کنار درمان ضایعات سطحیی که برای جلوگیری از انتقال ویروس به افراد دیگر انجام می شود، از درمان های تقویت سیستم ایمنی نیز استفاده می شود تا بدن از این طریق بتواند هر چه زود تر این میکروب را دفع کند و از آن پاک شود.


انواع واکسن های HPV

  • واکسن گارداسیل 4 والان بر علیه انواع 6، 11، 16
  • واکسن گارداسیل 9 والان برای انواع 6، 11، 16 ، 18، 31 ، 33، 45 ،52 و 58
  • واکسن بالوالان (پاپیلوگارد- واکسن ایرانی ) بر علیه انواع 16 و 18

دوز تزریق واکسن گارداسیل

گارداسیل 4 والان:

  • قبل از 15 سالگی 2 دوز (دوز نخست – شش ماه بعد از دوز نخست)
  • بعد از 15 سالگی 3 دوز (دوز نخست- 1 تا 2 ماه بعد از دوز نخست- 6 تا 12 ماه بعد از دوز نخست)
  • واکسن 2 والان – ایرانی (دوز نخست- دوز دوم شش ماه بعد از دوز نخست)

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک بیماری ویروسی است که ضایعات آن به صورت آفت و جوش های چرکی است که در همان ابتدا شدید است، ضایعات یکباره بیرون می ریزند و دردناک هستند. همچنین سبب درد پوستی شدیدی در آن ناحیه می شوند. در مواقعی نیز باعث سوزش هنگام ادرار در فرد می شوند

اما زگیل تناسلی ضایعاتی شبیه به گوشت اضافی و خال هستند که در ابتدا کمتر هستند و به تدریج رشد می کنند، بزرگ تر می شوند و تعداد آن ها زیاد می شود. معمولا علامتی جز خارش ندارند که در برخی مواقع همان خارش را نیز برای بیمار به همراه ندارند.


سوالات متداول

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا و میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

برچسب ها:
مقالات مرتبط
علل ایجاد چسبندگی رحم

علل ایجاد چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یک نوع بیماری عفونی در زنان است؛ که به دلیل وجود زخم در ناحیه رحم بروز پیدا خواهد کرد....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.