دکتر کیمیا قاسمی / زایمان / علائم خطر بعد از زایمان طبیعی

علائم خطر بعد از زایمان طبیعی

علائم خطر بعد از زایمان طبیعی

آزمایش بتا انجام داده اید و متوجه شده اید که باردار هستید، در این لحظه به فکر انتخاب یک روش امن و راحت برای زایمان خود هستید و بین زایمان طبیعی و سزارین باید یک گزینه را  انتخاب کنید، به شما پیشنهاد می شود که این نوشتار را تا انتها با دقت مطالعه کنید تا در خصوص زایمان طبیعی و مزایای آن بیشتر بدانید و انتخاب روش زایمان خود در کنار تمام مشقت های بارداری برایتان راحت تر شود.

مادران عزیز باید تمام سعی خود را به کار بگیرند که با آگاهی کامل بارداری و زایمان خود را به پایان برسانند کوچکترین آسیبی به خود و فرزند دلبندشان وارد نشود. به همین خاطر است که بر آنیم تا در مورد این روش زایمان مطالبی را خدمت تان ارائه دهیم.

علائم-زایمان-طبیعی-چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟

به زایمان طبیعی، زایمان واژینال نیز گفته می شود، زایمان یک امر کاملا طبیعی مبنی بر ساختار فیزیولوژی زنانه است، فعالیتی است که خود به خودی و بدون مداخلات پزشکی انجام می شود و فرزند متولد می شود. با آگاهی از روش زایمان طبیعی وانجام تمرینات آرامش بخش می توان از درد های ناشی از زایمان کاست.

در ادامه به فرآیند تولد فرزند به روش زایمان طبیعی اشاره خواهیم کرد.

مراحل تولد نوزاد از طریق زایمان طبیعی یآا

در ابتدا برای آمادگی لازم قبل از زایمان طبیعی باید با آرامش و به دور از اضطراب و نگرانی شروع به انجام تمرینات یوگا و آرام بخش کنید تا به اتاق زایمان بیمارستان منتقل شوید، در حین انتقال به اتاق زایمان انرژی خود را نگه دارید تا بتوانید زایمان خوب و موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید.

در اولین مرحله ی زایمان طبیعی، ابتدا دردی در ناحیه  شکم  و لگن متوجه مادر خواهد بود، سپس انقباضات بدنی شروع می شود تا دهانه رحم باز شده و جنین توانایی خارج شدن از رحم را داشته باشد، این مرحله به دو قسمت تقسیم می شود، قسمت اول اینکه مادر باید با تلاش و استقامت خود درد را کنترل و دهانه رحم را باز کند و در قسمت بعد دهانه رحم باز شده انقباضات قوی و طولانی تر شده است و نوزاد خارج می گردد و بعد جفت هم  از رحم بیرون می آید.

مزایا انجام زایمان طبیعی

 • یکی از مهم ترین مزایا زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین، تاثیرات مثبت روحی و روانی است که بر مادر و فرزند باقی می گذارد. حس آغوش مادری می تواند مادر و فرزند را آرام کند.
 • مدت کوتاهی در بیمارستان اقامت خواهید داشت و در کمترین زمان ممکن بهبودی حاصل می شود.
 • در این نوع زایمان عوارض جانبی بیهوشی متوجه مادر نخواهد بود، در حالی که مادرانی که زایمان سزارین را تجربه می کنند از این عوارض در امان نیستند.
 • از لحاظ اقتصادی، زایمان طبیعی برای مادر مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 • بروز عفونت در روش زایمان طبیعی کمتر خواهد بود.
 • در این نوع زایمان شیر دهی برای مادر راحت تر و سریع تر خواهد بود و نوزاد زودتر با شیر اولیه مادر که حاوی کلستروم است تغذیه می شود.
 • در زایمان طبیعی مادر بهتر و سریع تر می تواند تناسب اندام خود را بر گرداند.

نکاتی مهم در مورد زایمان طبیعی

 • بعد از زایمان طبیعی شما به راحتی توانایی انجام کار ها یتان را خواهید داشت و می توانید به شیر دادن نوزاد خود بپردازید و درد کمتری متوجه شما خواهد بود.
 • با مراقبت های دوران بارداری می توانید بسیاری از خطرات و درد زایمان طبیعی را کاهش دهید.
 • زایمان طبیعی هم می تواند برای مادر یا فرزندی خطری داشته باشد، اما توجه داشته باشید این خطرات به صورت احتمالی است و دائمی و ماندگار نیستند به همین خاطر جای نگرانی نیست.
 • ممکن است بسیاری از خانم برای انجام زایمان طبیعی، کمی اضطراب داشته باشند که می توانند با آگاهی و مطالعه و تمرین اضطراب را از خود دور کنند تا نوزاد خود را سالم به دنیا بیاورند.
 • توجه داشته باشید که بعد از زایمان برای نحوه استحمام کردن و زمان مناسب آن باید با پزشک مشورت کنید و به طور مداوم محل بخیه های عمل را باید تمیز و خشک نگه دارید تا عفونتی ایجاد نشود.

مطالب مفید:

کارهای ممنوعه در دوران بارداری

اقدامات لازم برای زایمان سزارین

علائم خطر بعد از زایمان طبیعی

در ابتدا هر گونه عوارضی از زایمان طبیعی برای مادر می تواند علامتی داشته باشد که در ادامه به برخی از این علائم می پردازیم.

 • خونریزی غیر طبیعی و خارج از قاعده
 • احساس درد در ناحیه بخیه ها و ساق پا
 • ایجاد قرمزی
 • ورم در نوک پستان
 • سرگیجه
 • رنگ پریدگی و زردی چهره
 • بیرون ریزی ترشحات از واژن
دكتركیمیا قاسمى، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایى در اهواز هستند، جهت ارتباط با دکتر قاسمی با شماره های : ٠٩٣٧٣٧٠٢١١٥-٣٤٤٦٢٧٦١ تماس بگیرید و یا اینستاگرام ایشان را دنبال کنید .

عوارض زایمان طبیعی

زایمان طبیعی هم مانند دیگر عمل ها می تواند عوارضی داشته باشد که اگر تمامی دستورات و مراقبت های قبل و بعد از زایمان را به خوبی انجام داده باشید میزان این عوارض تا حد چشم گیری کاهش می یابد و هم چنین انتخاب بهترین متخصص زنان و ماما  می تواند از دیگر فاکتور های موفقیت آمیز بودن زایمان طبیعی باشد.

عوارض جانبی احتمالی زایمان طبیعی شامل موارد زیر می شود.

 • پارگی پرینه واژن در زنان، یکی از شایع ترین عارضه های است زایمان طبیعی به همراه می آورد، بافت نرمی که بین واژن و مقعد قرار دارد و پرینه نام دارد، هنگامی که در حین زایمان کشیده می شود تا فضای برای خروج نوزاد ایجاد شود، ممکن است پاره شود، برای جلوگیری از این آسیب می توانید با تسلط به بدن خود از فشارهای وارده بر این ناحیه بکاهید تا پارگی ایجاد نشود که منجربه زخم و خونریزی می شود و کمی هم دردناک است.
 • صدمه دیدن عضلات کف لگن برخی از خانم ها ممکن است در حین زایمان به دلیل فشار های خارجی و داخلی عضلات کف لگن آسیب ببیند که ممکن است منجر به درد مزمن شود و به صورت موقتی است و پس از مدتی با انجام ورزش های فیزیوتراپی و دارو درمانی می توان به این درد پایان داد.

 نتیجه گیری

در آخر این که برای انجام زایمان طبیعی آمادگی های لازم را پیدا کنید و هم چنین مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام دهید. در زایمان طبیعی مادر نقش به سزایی دارد و باید فعالانه عمل کند تا عمل زایمان طبیعی به خوبی پیش برود.

 

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *