دکتر کیمیا قاسمی / خدمات زیبایی واژن / جراحی لابیاپلاستی ترمیمی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی لابیاپلاستی ترمیمی

وقتی برای بهبود ظاهر یکی از قسمت‌های بدن خود تحت جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی قرار می‌گیرید انتظار دارید که پس از تحمل عوارض و مشکلات جراحی به نتیجه‌ی رضایت بخشی دست پیدا نمائید. اما گاهی اوقات عدم مهارت جراح، استفاده از تکنیک‌های قدیمی و سایر مسائل ممکن است منجر به مشکلاتی در نتیجه‌ی جراحی شود که بیمار از ظاهر جدید خود به هیچ وجه رضایت نداشته باشد و تصمیم به انجام جراحی مجدد بگیرد که به اصطلاح به آن جراحی ترمیمی می گویند. 

یکی از جراحی‌هایی که ممکن است منجر به عوارض نامطلوب شود جراحی لابیاپلاستی می‌باشد که در ادامه به بررسی لابیاپلاستی ترمیمی می‌پردازیم. 

لابیاپلاستی 

لابیاپلاستی یک جراحی پلاستیک است که به منظور بهبود ظاهر لابیا مینور انجام می‌شود، این جراحی تحت عنوان جوانسازی واژن نیز شناخته می‌شود و هدف از انجام آن برداشتن قسمت‌های اضافی لابیا مینور و بهبود ظاهر ناحیه تناسلی می‌باشد. در سال‌های اخیر لابیاپلاستی یکی از جراحی‌های رایج در میان خانم‌ها بوده است. 

در این جراحی قسمت‌های اضافی لابیا که به منجر به ظاهری نامطلوب در ناحیه تناسلی می‌شود با ایجاد برش‌هایی در لبه‌ی بیرونی لابیا مینور برداشته می‌شود. 

علاوه بر مشکلات ظاهری، دلایل دیگری جهت جراحی لابیاپلاستی وجود دارد که عبارتند از: 

 • درد در هنگام رابطه جنسی 
 • درد در هنگام دوچرخه سواری و انجام برخی تمرینات ورزشی 
 • عدم اعتماد به نفس در هنگام رابطه جنسی 
 • ظاهر نامناسب ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن برخی لباس‌ها مانند لباس شنا، لباس ژیمناستیک و …. 
درد در هنگام رابطه جنسی  درد در هنگام دوچرخه سواری و انجام برخی تمرینات ورزشی  عدم اعتماد به نفس در هنگام رابطه جنسی  ظاهر نامناسب ناحیه تناسلی در هنگام پوشیدن برخی لباس‌ها مانند لباس شنا، لباس ژیمناستیک و .... 

علت انجام لابیاپلاستی ترمیمی

مواردی که ممکن است منجر به عدم رضایت بیمار از جراحی لابیاپلاستی اولیه شود و نیاز به جراحی مجدد باشد عبارت است از: 

 • باقی ماندن جای زخم 
 • عدم تقارن 
 • عدم تفاوت ظاهری محسوس با فرم قبلی 

لابیاپلاستی ترمیمی 

لابیاپلاستی ترمیم یک جراحی پلاستیک و زیبایی می‌باشد که به دنبال اصلاح نتایج نامطلوب جراحی اولیه انجام می‌شود. نکته‌ی مهم در این جراحی که منجر به پیچیدگی آن نسبت به جراحی اولیه می‌شود این مورد است که گاهی تغییراتی که در طی جراحی اولیه ایجاد شده است منجر به آسیب‌هایی شده است که در طی جراحی دوم ترمیم آن بسیار دشوار می‌باشد، بنابراین بهترین جراح زیبایی زنان پیش از عمل باید تمام این موارد را برای بیمار تشریح نماید. 

لابیاپلاستی ترمیم یک جراحی پلاستیک و زیبایی می‌باشد که به دنبال اصلاح نتایج نامطلوب جراحی اولیه انجام می‌شود. نکته‌ی مهم در این جراحی که منجر به پیچیدگی آن نسبت به جراحی اولیه می‌شود این مورد است که گاهی تغییراتی که در طی جراحی اولیه ایجاد شده است منجر به آسیب‌هایی شده است که در طی جراحی دوم ترمیم آن بسیار دشوار می‌باشد، بنابریان جراح پیش از عمل باید تمام این موارد را برای بیمار تشریح نماید. 

موارد قابل اصلاح با جراحی لابیاپلاستی ترمیمی

 • برداشتن قسمت‌های بیشتر از لابیا مینور: در صورتی که طی جراحی قبلی به اندازه‌ی لازم لابیای مینور کوتاه نشده باشد. زمانی که جراح اولیه به صورت محافظه کارانه طی جراحی اولیه به مقدار کافی از لابیای مینور را کوتاه نکند نمی‌تواند به هدف اصلی جراحی دست پیدا نماید. 
 • اصلاح جای اسکار باقی مانده از جراحی قبلی: بافت اسکار اغلب به دلیل بی‌تجربگی جراح اولیه باقی می‌ماند. بافت اسکار می‌تواند منجر به ایجاد درد در حین رابطه جنسی و یا انجام برخی ورزش‌های خاص شود. 
 • باقی ماندن خطوط بخیه به صورت برجسته: مهمترین هدف جراحی لابیاپلاستی، زیباسازی قسمت تناسلی می‌باشد در صورتی که جراح از تکنیک‌های قدیمی جهت جراحی استفاده نماید منجر به باقی ماندن جای زخم، بخیه و ظاهر نامناسب در لابیا می‌شود. 
 • اصلاح عدم تقارن بین دو طرف لابیا: یکی از دلایلی که برخی از بیماران جراحی لابیاپلاستی اولیه را انجام می‌دهند عدم تقارن دو طرف لابیا می‌باشد، گاهی اوقات این مشکل طی جراحی اول برطرف نمی‌شود و در مواقعی نیز عدم تقارن به عنوان یک مشکل جدید پس از جراحی لابیاپلاستی بروز پیدا می‌نماید. 

نحوه انجام لابیاپلاستی ترمیمی 

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، پس از بیهوشی جراحی به اصلاح مشکلاتی که از جراحی اولیه باقی مانده است می‌پردازد و در پایان بخیه‌ها اعمال می‌شود. 

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی با توجه به اینکه نسبت به جراحی اولیه پیچیده تر می‌باشد بین 2 تا 4 ساعت ممکن است زمان احتیاج داشته باشد. 

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، پس از بیهوشی جراحی به اصلاح مشکلاتی که از جراحی اولیه باقی مانده است می‌پردازد و در پایان بخیه‌ها اعمال می‌شود. 

پس از انجام جراحی در صورتی که حال عمومی شما مساعد باشد می‌توانید همان روز به منزل بازگردید. 

مراقبت‌های پس از جراحی لابیاپلاستی ترمیمی

 مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ترمیمی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، چرا که در کاهش عوارض آن مانند عفونت بعد از لابیاپلاستی و همینطور کوتاه کردن دوران نقاهت بسیار موثر می باشد.
مراقبت های پس از لابیاپلاستی ترمیمی عبارتند از:

 • تا زمان بهبودی بهتر است استراحت نمائید، مدت زمان بهبودی حدود 3 الی 4 روز ممکن است طول بکشد. 
 • تا 6 هفته از رابطه جنسی و یا انجام ورزش‌های شدید خودداری نمائید. 
 • از بلند کردن اجسام سنگین تا 1 ماه خودداری نمائيد. 
 • در صورت هرگونه درد، ترشح نامعمول و سایر عوارض جانبی نامعمول به اورژانس مراجعه نمائید. 
 • تورم و کبودی پس از جراحی طبیعی می‌باشد، به مرور این عوارض برطرف خواهند شد. 

بهترین زمان برای عمل لابیاپلاستی ترمیمی 

در صورتی که این جراحی با هدف رفع ایجاد اسکارها انجام شود باید به مدت 6 ماه بعد از عمل لابیاپلاستی اولیه صبر کرد و سپس برای انجام این جراحی اقدام کرد، چرا که در این مدت زمانی نمی توان عدم تقارن، رد زخم، پوست اضافی و … را تشخیص داد و برای تشخیص آن ها این مدت زمانی لازم می باشد. 

تنها در صورتی که تغییر و اختلال در جراحی اولیه پس از دو هفته یا یک ماه کاملا نمایان باشد می توان این عمل را به صورت سرپایی و در اسرع وقت انجام داد. 

سخن پایانی 

با توجه به اینکه عمل لابیاپلاستی جراحی می‌باشد که در سلامت جنسی بانوان نقش کلیدی دارد بهتر است پس از اینکه تصمیم به انجام این جراحی گرفتید در انتخاب جراح با تجربه نهایت دقت را داشته باشید. جراح شما علاوه بر تجربه باید دانش کافی در زمینه‌ی این جراحی را داشته باشد تا در حین جراحی آسیبی به آناتومی ناحیه تناسلی شما وارد نشود. در تمام جراحی‌های پلاستیک، ترمیم مشکلاتی که در جراحی اول به وجود آمده است بسیار پیچیده و مشکل می‌باشد بنابراین به خاطر داشته باشید در صورت عدم موفقیت در جراحی اولیه در انتخاب جراح دوم خود باید نهایت دقت را داشته باشید تا از ایجاد عوارض ناخواسته خودداری شود. 

سوالات متداول 

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا و میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *