دکتر کیمیا قاسمی / بیماری های زنان / واژینیسموس چیست و چگونه درمان میشود؟

واژینیسموس چیست و چگونه درمان میشود؟

بعضی خانم ها در حین برقراری رابطه جنسی با همسرشان دچار درد شدید میشوند، یکی از دلایل این مشکل واژینیسم است. واژینیسموس یک اختلال در رابطه جنسی است که متاسفانه در ایران بسیار شایع است. اختلال واژینیسموس (واژینیسم) دلایل مختلفی دارد و با چندین روش قابل درمان است. برای درمان این مشکل فرد میتواند به بهترین متخصص زنان مراجعه کند. در این مطلب قصد داریم در مورد اختلال واژینیسم صحبت کنیم و به شما بگوییم که بهترین روش درمان واژینیسموس چیست.

واژینیسموس چیست؟

گاهی حین برقراری رابطه جنسی و حین دخول  زن دچار انقباض عضلات واژن میشود که این مساله موجب درد در حین رابطه و همچنین ترس از روابط بعدی میشود ، در واقع برقراری رابطه زناشویی با این اختلال غیر ممکن خواهد بود. اگر این مشکل درمان شود میتواند سال های زیادی همراه خانم باقی بماند و باعث بروز مشکلات عاطفی و روحی  مانند عصبانیت، کاهش اعتماد به نفس و … شود.

مهم ترین ماهیچه هایی که با این مشکل روبه رو میشوند ماهیچه های شرمگاهی دنبالیچه pubococcygenus  یا PC  هستند. این ماهیچه ها مسئول دفع ادرار، برقراری رابطه جنسی، ارگاسم، حرکت روده و زایمان هستند.  معمولا خانم هایی که دچار این مشکل هستند در معاینات لگنی یا رحمی نیز دچار مشکل خواهند شد و معاینه در این شرایط غیر ممکن خواهد شد.
واژینیسموس درجه های مختلفی در خانم ها دارد. گاهی خانم فقط در حین رابطه دچار این انقباض میشود و گاهی بعضی خانم ها در حین استفاده از تامپون و کاندوم نیز دچار این مشکل هستند که درمان هر فرد با توجه به مشکل هر فرد متفاوت است.

واژینیسم

دلایل بروز بیماری واژینیسموس چیست؟

این مساله که عضلات واژن به صورت غیر ارادی منقبض میشود برای خانم بسیار دردناک و آزار دهنده است و مسلما هیچ کس دوست ندارد که این اتفاق برایش بیوفتد. دلایل مختلفی ممکن است باعث واژینیسم شود برای مثال:

 • ترس از رابطه جنسی
 • ترس از بارداری
 • استرس
 • افسردگی
 • خستگی
 • خاطره بد در سابقه جنسی
 • آسیب دیدگی واژن و عضلات اطراف آن بر اثر زایمان
 • وجود مشکل در زوجین
 • نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی
 • خستگی یا افسردگی

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو دسته تقسیم میشود:

 1.  واژینیسموس اولیه: هنگامی که برای اولین بار است که دخول صورت میگیرد.
 2. واژینیسموس ثانویه: هنگامی که قبلا دخول به واژن انجام شده اما حالا دیگر به دلایل مختلفی مانند جراحی زنان، ضربه و پرتودرمانی همچین امکانی وجود ندارد.

علائم  واژینیسموس

اختلال واژینیسموس مانند سایر بیماری ها دارای علائمی است البته لازم به ذکر است که این علائم در خانم ها با هم متفاوت است. تعدادی از این علائم عبارتند از:

 • منقبض شدن غیر عادی واژن
 • احساس سوزش حین دخول
 • درد فراوان در رابطه جنسی
 • کاهش میل جنسی

توجه داشته باشید این یک اختلال غیر ارادی است و خود خانم در آن دخالتی ندارد زیرا عضلات به صورت ناخودآگاه منقبض میشوند و گفتن این که زن خودش تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد کاملا اشتباه است.

واژینسموس

درمان واژینیسموس

1- مراجعه به مشاور و متخصص

برای درمان این مشکل باید به همراه همسرتان به متخصص زنان مراجعه کنید تا او مشکل را از ریشه بررسی کند و متوجه شود دلیل اصلی این اختلال چه منشا ای دارد.

اگر منشا واژینیسم غیر ارادی باشد متخصص زنان راه کار هایی را ارائه میدهد تا درمان صورت گیرد. معمولا پزشک برای درمان آموزش هایی را در مورد نحوه صحیح رابطه جنسی، نحوه معاشقه، آناتومی دستگاه تناسلی و .. ارائه میدهد.

اما اگر این مشکل منشا روانی داشته باشد باید به روانپزشک مراجعه شود.

2. پروتز درمانی

یکی از روش های درمانی اختلال واژینیسموس پروتز درمانی است. برای درمان پزشک از پروتز های مخصوص پلاستیکی استفاده میکند تا ناحیه تناسلی را گشاد کند. لازم به ذکر است که این کار باید توسط پزشک متخصص زنان که تجربه و تخصص کافی در این حوزه دارد انجام شود.

3. استفاده از ژل های لوبریکانت

معمولا برای افرادی که اولین بار است رابطه جنسی را تجربه میکنند، خشکی واژن دارند، تازه زایمان کرده اند و … ژل لوبریکانت تجویز میشود. این ژل یک نوع ماده روان کننده و مرطوب کننده است که حالت لغزنده ای در واژن ایجاد میکند و به برقراری رابطه جنسی راحت تر کمک میکند.

4. استفاده از وان آب گرم

پیشنهاد میشود قبل از برقراری رابطه 15 تا 20 دقیقه در وان آب گرم بشینید تا عضلات لگن شما آرام و شل شود و شما آرامش بیشتری در حین رابطه داشته باشید.

5. ورزش و انجام تمرینات کگل

یک سری تمرینات وجود دارد که مربوط به ناحیه کف لگن است. این تمرینات با فشرده کردن و آزاد سازی ماهیچه های کف لگن به فرد کمک میکند تا بتواند در هنگام برقراری رابطه کنترل بیشتری داشته باشد و دیگر به صورت غیر ارادی ماهیچه ها واژن بسته نشود. توصیه میشود این حرکات را 3 تا 4 ماه انجام دهید.

درمان واژینیسموس

6. تزریق بوتاکس

بوتاکس ماده ای است که باعث فلج شدن عضلات میشود. اگر فرد به مشکل واژینیسم حاد دچار باشد میتواند از این روش درمانی استفاده کند. با تزریق بوتاکس عضلات آن ناحیه فلج میشود و دیگر به صورت غیر ارادی منقبض نخواهد شد. بعضی افراد با یک بار تزریق بوتاکس مشکلشان برطرف میشود و بعضی دیگر باید هر سال و یا هر 6 ماه مراجعه کنند.

7. درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

یکی از دلایلی که ممکن است باعث واژینیسموس شود اندومتریوز است. کسانی که دچار این مشکل هستند در هنگام برقراری رابطه جنسی درد شدید را در لگن حس میکنند. با انجام جراحی و برداشتن اندومتریوز این مشکل برطرف خواهد شد.

8. درمان واژینیسم با دستگاه RF هیگز

یکی از موثر ترین روش های درمان واژینیسم  دستگاه آر ف هیگز است. هیگز دستگاهی است که برای درمان بیماری های زنان کاربرد دارد و بسیاری از بیماری های بانوان که تصور میکردند طبیعی است و یا به دلیل شرم به دنبال آن نرفتند را درمان میکند. هیگز در درمان بیمار ی هایی مانند بی اختیاری ادرار، افتادگی رحم، بی میلی جنسی در خانم ها، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن، خشکی واژن و واژینیسموس موثر است.

دستگاه آرف هیگز  تحت لیسانس medresults  در آمریکا ساخته میشود و دستگاهی است که به کمک امواج الکترومغناطیسی و تولید فرکانس و انرژی بالا کار میکند. این دستگاه با تاباندن این فرکانس ها به واژن باعث تغییر شکل مولکول ها و بافت های عضلات واژن میشود و با رهاسازی عضلات واژن مشکل را برطرف میکند.

خوشبختانه برای استفاده از هیگز هیچ گونه داروی بی حسی نیاز نیست. دستگاه هیگز بر مبنای تحریک فعالیت های زیستی بدن عمل میکند و آن ها را تحریک کرده به همین دلیل دارای نتایج ماندگار است.

درمان از این طریق مزایای زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

 • تعداد جلسات درمانی کم است .
 • یک روش غیر تهاجمی است.
 • بدون درد و خون ریزی انجام میشود.
 • عوارض خاصی ندارد.
 • در همان جلسات اول نتیجه را مشاهده میکنید.

متخصص زنان با توجه به مشکل شما بهترین راهکار را خدمتتان ارائه میکند.  اگر در اهواز هستید و قصد دارید برای درمان واژینیسم با آراف اقدام کنید میتوانید به مطلب دکتر کیمیا قاسمی مراجعه کنید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
عفونت قارچی واژن + درمان

عفونت قارچی واژن + درمان

یکی از انوع عفونت های دستگاه تناسلی که زنان به آن مبتلا می شوند، عفونت قارچی واژن می باشد که دارای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *