دکتر کیمیا قاسمی / زایمان / همه چیز درباره پی آر پی واژن

همه چیز درباره پی آر پی واژن

بسیاری از افراد در عملکرد جنسی به علت زایمان و افزایش سن دچار مشکلاتی هستند و به دنبال راه حل‌هایی می‌باشند که کمتر تهاجمی باشد. یکی از این راه ها استفاده از پی آر پی واژن است. این روش که در مدت کوتاهی و توسط متخصص آموزش دیده قابل انجام است دارای مزایا و معایبی است و میزان اثربخشی آن همچنان در حال مطالعه است.

بسیاری از افراد در عملکرد جنسی به علت زایمان و افزایش سن دچار مشکلاتی هستند و به دنبال راه حل‌هایی می‌باشند که کمتر تهاجمی باشد. یکی از این راه ها استفاده از پی آر پی واژن است. این روش که در مدت کوتاهی و توسط متخصص آموزش دیده قابل انجام است دارای مزایا و معایبی است و میزان اثربخشی آن همچنان در حال مطالعه است.

پی آر پی واژن چیست؟

در چندین سال گذشته، شیوه‌ی جدید درمانی برای بدعملکردی های جنسی معرفی شده که به پلاسما تراپی واژن معروف شده است. این درمان شامل تزریق فاکتورهای رشد به واژن است تا سلول های پوششی سطح واژن مجدد شروع به رشد کنند. تزریق پلاسما با ماده‌ی خارج شده از خون فرد به کلیتوریس، نقطه‌ G و لابیا ها صورت می‌گیرد. پلاسما در واقع بخشی از خون است که حاوی تمام فاکتورهای مورد نیاز برای رشد است. این بخش به بدن کمک می‌کند تا زخم‌ها را التیام بخشد و حتی رگ‌های خونی جدید و اعصاب ایجاد شود.

پی آر پی در چه مواردی کاربرد دارد؟

پی آر پی اغلب برای درمان زخم‌های ورزشکاران استفاده می‌شده و علاوه بر ترمیم زخم‌ها برای کاهش عوارض جراحی و دوران نقاهت فرد و حتی مواردی چون ریزش مو نیز استفاده میشده است. این شیوه به این صورت است که خون مریض از او گرفته شده و سپس پلاسما آن جدا شده و به محل زخم ها برای بهبود آن‌ها تزریق می‌شود. اگر چه که دانشمندان کاملا مکانیزم اثر پلاکت درمانی را متوجه نشده اند اما طبق تحقیقات، این روش حدود ۳۵ درصد سبب بهبود آسیب‌های بدن می شود و همچنین سبب افزایش تولید فاکتورهای رشد از سلول‌ها می شود. بسیاری از پزشکان از پلاسما تراپی برای بهبود سرعت ترمیم در زخم‌های عضلانی و استخوان‌های شکسته استفاده می‌کنند.

مزایای روش پی آر پی برای واژن چیست؟

برخی پزشکان به تاثیر خارق العاده‌‌ی پی آر پی واژن در رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم در زنان اشاره کرده اند.

برخی فواید فرض شده برای این روش شامل موارد زیر است:

 • افزایش میل جنسی
 • افزایش برانگیختگی
 • افزایش ترشحات واژن
 • افزایش ارگاسم در حین رابطه‌ی جنسی

برخی پزشکان معتقدند که در موارد زیر هم ممکن است کمک کننده باشد :

 • کاهش بی اختیاری ادرار
 • درمان بیماری‌های قارچ واژن
 • درمان دردهای مزمن به علت فرزندآوری و کیست‌های داخلی

برخی از زنان بهبود در موارد بالا را گزارش کرده اند اما  در حقیقت تحقیق کاملی بر روی فواید پلاسما تراپی واژن به طور کلی انجام نشده است. به همین دلیل تعیین نرخ دقیق  این درمان در حال حاضر ممکن نیست.

در حال حاضر پلاسما تراپی برای بهبود زخم‌های مزمن در آسیب های ورزشی امتحان شده، طبق تحقیقات این یک روش اثبات شده برای ترمیم زخم‌های افراد است.

پی آر پی واژن چگونه انجام می شود؟

به طور معمول برخی پزشکان این روش را در ایران انجام می‌دهند که پس از تعیین وقت و مشخص شدن سطح سلامت و کیفیت روابط جنسی فرد، اقدام به انجام پلاسما تراپی می‌کنند.

 1. ابتدا به لابیا ها و کلیتوریس کرم بی حس کننده زده می‌شود و سپس از فرد خون گرفته شده و این خون با سانتریفوژ به دو بخش مایعات و بافت‌های باقی مانده تقسیم می‌شود.
 2. بی حسی موضوعی به ناحیه‌ی واژن تزریق شده و سپس پلاک های خونی فرد به واژن تزریق می‌گردد.
 3. بعد از این مرحله فرد می‌تواند آماده شده و به منزل برود.
 4. تمام این مراحل نهایتا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

عوارض احتمالی روش PRP چیست؟

پی آر پی می تواند شامل عوارض زیر شود :

 • برانگیختگی جنسی مداوم
 • برانگیختگی جنسی همراه با دفع ادرار
 • ارگاسم خود به خودی

عوارض جانبی پلاسما تراپی واژن همچنان در حال تحقیق است و منابع مطالعاتی کمی در این زمینه وجود دارد اما عوارض پلاسما تراپی در سایر بخش‌های بدن مشخص شده است:

 • کبودی محل تزریق
 • واکنش های آلرژیک
 • درماتیس
 • عفونت
 • بی حسی دائم ناحیه‌ی تزریق
 • درد و سوزش در ناحیه‌ی تزریق
 • قرمزی و التهاب محل تزریق
 • جای زخم در آن محل
 • حساس شدن ناحیه‌ی تزریق

به گفته‌ی متخصصین این حیطه هیچ کدام از عوارض بالا دائمی نبوده و پس از مدتی رفع شده اند.

دوران نقاهت PRP واژن چقدر است؟

بهبودی پس از تزریق در این شیوه بسیار سریع اتفاق افتاده و دوران نقاهت بسیار کوتاه است. حساسیت واژن یک تا دو روز پس از تزریق طبیعی است و پس از آن عوارض دیگری تاکنون در بیماران مشاهده نشده است.

نتایج پی آر پی واژن چه زمانی مشخص می‌شود؟

ظاهرا نتایج در سه چهارچوب زمانی مختلف بروز داده می‌شوند. ابتدا در ۳ تا ۷ روز آغازین پس از تزریق که حس کلی ناحیه‌‌ی واژن به علت تزریق مایع بالاتر رفته است. حداکثر در هفته‌ی سوم، بافت جدید شروع به رشد کرده و این رشد تا هفته‌ی نهم ادامه دارد. این بدین معناست که در سه ماه پس از تزریق حداکثر رشد مشاهده می‌شود. این نتایج تا یک سال دوام دارند.

همچنان تحقیق علمی مبنی بر زمان شروع و پایان اثر تزریق و پلاسما تراپی واژن وجود ندارد و این یافته‌ها بر اساس تجارب متخصصین این امر است.

هزینه‌ های پی آر پی به چه صورتی است؟

این روش در بسیاری از کشورها با بیمه‌ی درمانی پوشش داده نمی شود. این که هزینه‌ی تمام شده‌ی این تزریق چقدر خواهد شد بستگی به محل انجام آن و نوع بیمه‌ی تکمیلی فرد دارد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که هر گونه از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائمی مشابه:

 • تب
 • قرمزی شدید
 • التهاب و تورم شدید
 • چرک و عفونت
 • خونریزی

این نشانه ها ممکن است نشان‌دهنده‌ی عفونت باشد.

چه کسانی قادر به انجام این روش درمانی هستند؟

فقط افرادی که دوره‌ی انجام این روش را نزد متخصصین این حیطه گذرانده باشند اجازه‌ی انجام این روش را در مطب دارند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از متخصصین اورولوژی یا جنیکولوژی کمک بگیرید. دقت کنید که قبل از انجام این روش، با مشاوره با پزشک از مناسب بودن این روش برای شخص شما اطمینان حاصل کنید.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *