دکتر کیمیا قاسمی / خدمات زیبایی واژن / کلیتوریس چیست و کجا قرار دارد؟

کلیتوریس چیست و کجا قرار دارد؟

کلیتوریس نام یکی از اعضای اندام تناسلی زنان است که در به ارگاسم رسیدن زنان نقش موثری ایفا می کند، تقریبا همه انسان ها نیاز و غریزه ای جنسی دارند و زنان هم از طریق تحریک این عضو به نیاز جنسی شان پاسخ داده می شود. اما این عضو در برخی از خانم ها ممکن است با مشکل رو به رو شود که بافت یا پوست اضافه ی روی کلیتوریس را می پوشاند و میزان لذت جنسی خانم ها را کم می کند، همین امر موجب شده است این افراد به عمل زیبایی کلیتورس روی بیاورند تا از این عارضه خلاص شوند و دو مرتبه لذت را از رابطه جنسی دریافت کنند. این مقاله به تعریف کلیتوریس یا چوچوله و مطالب مرتبط با آن می پردازد، پیشنهاد می شود همه ی خانم ها بیشتر در مورد این عضو از بدن خود مطالعه کنند و اطلاعات کسب کنند.

کلیتوریس چیست

کلیتوریس در اندام خانم ها چیست؟

ناحیه شرمگاهی یکی از اجزای بدن می باشد که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که می توان به مجرای ادراری، لابیا ماژور، مقعد، واژن و … اشاره کرد. کلیتوریس یکی دیگر از قسمت های ناحیه  شرمگاهی می باشد که متشکل از هزاران رشته عصبی می باشد. کلیتوریس به عنوان مهم ترین عضو زنانه و منبع لذت جنسی شناخته می شود زیرا بیش از هر عضو دیگری در آن اعصاب وجود دارد حدود 8000 عصب جنسی است که زنان را به ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی می رساند. می توان این عضو را معادل آلت جنسی مردان دانست زیرا بر اساس بررسی های انجام شده از یک ساختار مشخص و برابر تشکیل شده اند.

بر خلاف باور عامیانه که بعضی ها فکر می کنند کلیتوریس بسیار کوچک و یا حتی به اندازه ی نخود است باید گفت اندازه این عضو از اندام تناسلی حدود 9 سانتی متر است که تا مجاوره دهانه واژن کشیده می شود.  اندازه کلیتوریس در تمام افراد یکسان نیست. کلیتوریس ممکن است به دلایل مختلف رشد کند و از حد معمول بزرگ تر شود، در چنین شرایطی می توان برای عمل زیبایی آن اقدام کرد.

طبق تحقیقاتی که به تازگی انجام شده محققان در یافته اند حدود 70 درصد از خانم ها بدون تحریک کلیتوریس به لذت جنسی دست نمی یابند. کلیتوریس به شکل یک بافت صورتی رنگ چروکیده ای است که در بالای آن کلاهکی وجود دارد و در حین برانگیختگی جنسی این کلاهک متورم شده و بدنه آن کمی غیر قابل مشاهده می شود. یک حقیقتی که در مورد کلیتوریس وجود دارد و لازم است همه از آن با خبر شوند این است که این عضو مدام در حال رشد است و اندازه ی آن متناسب با سن خانم رشد می کند به عنوان مثال سایز کلیتوریس یک زن کامل 7 برابر بزرگ تر از یک دختر بچه است. تحقیقات نشان می‌دهد که در نتیجه تغییر سطح هورمون‌ها، اندازه آن از زمانی که   شروع به بلوغ می‌کنید تا زمانی که به بزرگسالی می‌رسید، افزایش می‌یابد.

کلیتوریس در اندام خانم ها

کلیتوریس، از چه چیزی تشکیل شده است و در کجا قرار دارد؟

شاید یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای آگاه شدن در مورد کلیتوریس، تقسیم آن به دو قسمت باشد که شامل قسمت خارجی کلیتوریس (کلیتورال) و قسمت داخلی کلیتوریس (پاهای کلیتوریس) است. در ادامه این بخش ها توضیح داده شده اند.

کلیتورال (clitoral glans)

فقط بخش کوچکی از کلیتوریس از فرج (دستگاه تناسلی خارجی) در بالای لابیا مینور و بالای مجرای ادرار قابل مشاهده است در واقع، تنها حدود 0.75 اینچ تا 1 اینچ از کلیتوریس  خارج از بدن است. در مجموع، کل کلیتوریس (از جمله بخشی که در داخل بدن قرار دارد) حدود 3.5 تا 4.25 اینچ طول و حدود 2.5 اینچ عرض دارد.

پاهای کلیتوریس  (legs of clitoris) 

قسمت داخلی کلیتوریس کمی شبیه یک “V وارونه” به نظر می‌رسد. نام پزشکی آن crura است. در بالای V قسمتی است که قابل مشاهده است و می توان مستقیماً آن را تحریک کرد. بقیه V زیر پوست است، بنابراین قابل مشاهده نیست. این بخش از کلیتوریس تا حدود طول واژن در هر دو طرف امتداد دارد. قسمت اصلی کلیتورال بین پاهای کلیتوریس و دیواره های واژن قرار دارند. وقتی احساس می کنید برانگیخته می شوید، آنها نیز با خون متورم می شوند. مانند تقریباً هر اعضای دیگری در بدن، کلیتوریس کاملاً منحصر به فرد است. در برخی افراد، کلیتوریس به راحتی قابل مشاهده است.

قسمت های کلیتوریس

هود کلیتورال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

غده کلیتورال قسمت کوچکتری از کلیتوریس است که می توانید در خارج ببینید. پاهای کلیتوریس در داخل واژن پنهان شده و به سمت پایین کشیده شده است. اما  کلاه کلیتورال چه کاری انجام می دهد؟

دقیقاً مانند کلیتوریس، هود کلیتورال نیز می تواند از نظر اندازه متفاوت باشد. در برخی افراد، ممکن است گوشتی‌تر باشد، در حالی که در برخی دیگر، نازک‌تر و سفت‌تر است. وقتی احساس می کنید برانگیخته شده اید کلیتوریس  رشد می کند، کلاه کلیتورال را به عقب می راند. اساساً به همان روشی رفتار می کند که پوست ختنه گاه روی آلت تناسلی دارد.

هنگامی که کودک در رحم رشد می کند، آلت تناسلی مردانه و کلیتوریس هر دو از ساختارهای یکسانی رشد می کنند اما تحت تأثیر هورمون های مختلف به طور متفاوتی رشد می کنند. اساساً معنی این موضوع این است که آنها از همان بافت ساخته شده اند، اما هورمون های جنسی مختلف تصمیم می گیرند که به چه چیزی تبدیل شوند.

نقش کلیتوریس در ارگاسم زنان چیست؟

کلیتوریس درست بالای دهانه مجرای ادرار (لوله ای که از آن ادرار می کنید) که بالای دهانه واژن  به سمت جلو قرار دارد، دیده می شود. کلیتوریس ممکن است توسط لایه نازکی از پوست به نام کلاهک کلیتورال پوشیده شده باشد. آنچه در بیرون می بینید فقط نوک کوه یخ است. بیشتر از اعصاب و بافت نعوظ  تشکیل شده است و به طرز شگفت انگیزی کلیتوریس در حدود 10000 عصب دارد. وقتی احساس می کنید برانگیخته هستید ، کلیتوریس می تواند متورم شود و به این دلیل است که خون به سمت آن هجوم می‌آورد و می‌تواند حساسیت خاصی در لمس ایجاد کند. این تحریک باعث افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی می‌شود و تحریک نرمی ایجاد می‌کند که باعث تشدید حس لذت می‌شود. در طی این فرآیند، فشار خون در منطقه تناسلی افزایش می‌یابد و باز کردن رگ‌ها و عروق، باعث افزایش حساسیت و لذت می‌شود.

چگونه از کلیتوریس خود مراقبت کنیم؟

با توجه به اینکه  فقط می توانید قسمت کوچکی از کلیتوریس خود را ببینید، چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد آن وجود دارد و ممکن است با چند سوال روبرو شوید، یعنی چگونه باید آن را به روش خاصی تمیز کنید. در طول سال های نوجوانی تغییرات زیادی را تجربه می کنید. بدن به سرعت تغییر می کند و ممکن است متوجه بوی های جدیدی شده باشید. خبر خوب این است که شستن و مراقبت از فرج  واقعاً آسان است. فقط باید چند قانون کلیدی را به خاطر بسپارید.

آب به تنهایی برای بافت های حساس تر نزدیک واژن، لابیا مینور و کلیتوریس خوب است. همچنین باید بیشترلباس زیر نخی بپوشید، ازمحصولات معطر خودداری کنید و از خاراندن یا خارش خودداری کنید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که نیازی به شستشوی داخل واژن ندارید. واژن تعادل pH ظریفی در حدود 3.8 و 5 دارد، به این معنی که کمی اسیدی است. و همچنین خود تمیز شونده است، به این معنی که سطح باکتری های خود را متعادل می کند. اگر می خواهید از صابون استفاده کنید، باید به دنبال شستشوی ملایم و بدون عطر باشید. صابون معطر یا تند می تواند این تعادل را به هم بزند. این می تواند منجر به عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی شود. همچنین می تواند باعث التهاب، خشکی واژن و عفونت های قارچی شود.

عمل جراحی کلیتورال چیست؟

همه اندام های تناسلی موجود در دستگاه تناسلی خانم ها از نظر اندازه و ظاهر عین هم نمی باشد، در نتیجه هر شخصی ممکن است از دستگاه تناسلی خود راضی نباشد، در نتیجه برای زیبایی آن می تواند اقدام کند. روش های مختلفی مانند لابیاپلاستی در اهواز و تزریق چربی به واژن  برای زیبایی و جوانسازی واژن وجود دارد که در مطالب قبلی  به صورت کامل به آن اشاره شده است. 

هودوپلاستی یکی دیگر از این روش های زیبایی است  که به کمک آن دستگاه تناسلی خانم ها و همچنین کلیتوریس آن تحت عمل جراحی به شکل و فرم دلخواه تبدیل می شود. این عمل زیبایی  با بی حسی موضعی یا بیهوشی  عمومی  انجام می شود. مدت زمان انجام این کار به کاری که قرار است انجام شود بستگی دارد. این روش به جوانسازی واژن معروف می باشد. در دستگاه تناسلی خانم ها ناحیه ای به نام کلیتوریس وجود دارد که توسط هود کلیتورال احاطه شده است در روش نامبرده هود کلیتورال و کلیتوریس کوچک می شوند. کلیتورال هود ریداکشن یا هودوپلاستی ، عملی است که می توان همراه با لابیاپلاستی برای برداشتن پوست های اضافی از روی کلاهک انجام داد.

همه اندام های تناسلی موجود در دستگاه تناسلی خانم ها از نظر اندازه و ظاهر عین هم نمی باشد، در نتیجه هر شخصی ممکن است از دستگاه تناسلی خود راضی نباشد، در نتیجه برای زیبایی آن می تواند اقدام کند. روش های مختلفی مانند لابیاپلاستی و تزریق چربی به واژن  برای زیبایی و جوانسازی واژن وجود دارد که در مطالب قبلی  به صورت کامل به آن اشاره شده است. 

دلایل استفاده از هودوپلاستی و یا عمل زیبایی کلیتوریس

هودوپلاستی و یا عمل زیبایی کلیتوریس بنا به دلایل مختلف و متنوع انجام می شود که می توان به اندازه غیر طبیعی آن، بهبود کیفیت رابطه جنسی و… اشاره کرد. به عبارت دیگر:

  1. یکی از دلایل استفاده از عمل زیبایی هودوپلاستی و یا عمل زیبایی کلیتوریس نارضایتی از اندازه کلیتوریس و یا هود کلیتورال می باشد.
  2. از دیگر دلایل انجام این روش می توان به زیبایی ناحیه تناسلی و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد.
  3. بهبود روابط جنسی از دیگر دلایل انجام عمل هودوپلاستی و یا عمل زیبایی کلیتوریس می باشد.
  4. لازم به ذکر می باشد که هود کلیتورال باعث پوشاندن کلیتوریس می شود. همان طور که گفته شد کلیتوریس یکی از حساس ترین نقاط بدن خانم ها می باشد که متشکل از هزاران رشته عصبی است، در نتیجه هود کلیتورال از کلیتوریس در برابر فشار ها و تماس هایی که به صورت ناخودآگاه به آن وارد می شود محافظت می کند. در نتیجه در بسیاری از موارد از هودوپلاستی و یا عمل زیبایی کلیتوریس جهت سهولت در استفاده از لباس های تنگ و جذب استفاده می شود.
  5. از دیگر دلایل استفاده از این روش زیبایی می توان به ارگاسم رسیدن اشاره کرد. به عبارت دیگر این روش زیبایی باعث می شود تا فرد زودتر به ارگاسم برسد و لذت بیشتری را تجربه کند.
  6. لازم به ذکر می باشد که این روش زیبایی کمک می کند تا فرد در یک رابطه چندین نوبت به ارگاسم برسد.
هودوپلاستی و یا عمل زیبایی کلیتوریس بنا به دلایل مختلف و متنوع انجام می شود که می توان به اندازه غیر طبیعی آن، بهبود کیفیت رابطه جنسی و... اشاره کرد. به عبارت دیگر:

جراحی هودوپلاستی چگونه انجام می شود؟

این عمل زیبایی نسبتاٌ کم تهاجم و ساده است و بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد تا در حین عمل متوجه درد نشود، در طی انجام این عمل جراح مقدار کمی از بافت یا پوست اضافه کلاهک کلیتوریس را بر می دارد ولی به بدنه و پایانه های عصبی کلیتوریس برخوردی نمی کند تا اعصاب جنسی آسیب ببینند.

نتیجه گیری

کلیتوریس یک ارگان حسی مهم در زنان است که نقش مهمی در تجربه جنسی ایفا می‌کند. آگاهی از ساختار و نحوه عملکرد آن، به همراه مراقبت و توجه به نیازهای زنان، می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی جنسی کمک کند. باید بدانید که برای دست یابی به بهترین نتیجه ممکن باید در انتخاب جراح دقت کنید. اگر ساکن اهواز هستید میتوانید به دنبال بهترین متخصص زنان در اهواز بگردید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. در آخر این که توصیه های پزشک را در مورد اقدامات قبل و بعد از عمل جدی بگیرید زیرا همین مراقبت ها نتیجه ی عمل را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا، اپادانا، میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

مقالات مرتبط
لابیاپلاستی در اهواز

لابیاپلاستی در اهواز

جراحی لابیاپلاستی، جراحی زیبایی ناحیه تناسلی است که با هدف تغییر شکل و یا کوچک کردن لابیا مینور...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *