دکتر کیمیا قاسمی / خدمات درمانی / کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام میشود؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام میشود؟

کولپوسکوپی (kol-POS-kuh-pee) یک روش ایمن برای بررسی دقیق دهانه رحم و واژن است. این روش به پزشک کمک میکند تا بعضی بخش ها را از نزدیک بررسی کند. خانم ها بعد از شنیدن اسم کولپوسکوپی نگران میشوند و دچار استرس میشوند، دانستن روند کولپوسکوپی میتواند اضطرب شما را کم کند. معمولا در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد پزشک کولپوسکوپی را تجویز میکند تا موارد بیشتری را مورد بررسی قرار دهد. ممکن است در طی معاینه پزشک موارد مشکوکی مانند سلول های غیر معمولی را مشاهده کند، در این صورت باید نمونه از بافت را برای انجام آزمایش (بیوپسی) به آزمایشگاه ارسال کند.

چرا کولپوسکوپی باید انجام شود؟

همان طور که در قبل گفتیم اگر نتیجه تست پاپ اسمیر مشکوک باشد و یا یک ناهنجاری خاص را نشان دهد از کولپوسکوپی کمک گرفته میشود. این ناهنجاری های مشکوک عبارتند از:
• زگیل ناحیه تناسلی
• التهاب دهانه رحم (دهانه رحم)
• تغییرات پیش سرطانی در بافت گردن رحم
• تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
• تغییرات پیش سرطانی ولو

کولپوسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

کولپوسکوپی یک کار بسیار ساده است که بیشتر مواقع در مطب انجام میشود و حدود 10 تا 20 دقیقه طول میکشد.
برای انجام کولپوسکوپی باید روی تخت بخوابید و بعد از دراوردن لباس زیر پاهای خود را بر روی تکیه گاه بگذارید. بعد از این که آماده شدید پزشک وسیله ای به نام اسپکولوم فلزی را در واژن شما قرار میدهد، این وسیله کمک میکند تا دیواره های واژن باز نگه داشته شود و دید کافی برای معاینه پزشک را فراهم کند.
پزشک با کمک دستگاهی به نام کولپوسکوپ که وظیفه بزرگ نمایی را دارد، نوری به واژن میتاباند و از طریق لنز داخل را مشاهده میکند. در این حین ممکن است دهانه رحم با پنبه سواب شود تا مخاط پاک شوند.
اگر پزشک بخش مشکوکی را مشاهده کند، یک نمونه کوچک از بافت را جدا میکند تا برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده شود، برای انجام این کار پزشک از ابزار بیوپسی استفاده میکند، گاهی ممکن است پزشک به دلیل مشکوک بودن چندین نمونه برداری را از مناطق مختلف انجام دهد.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی در دوران بارداری

با این که کولپوسکوپی یک روش ایمن است اما همانطور که گفتیم با انجام بیوپسی ممکن است عوارضی داشته باشد، این تست به تنهایی بر روی بارداری تاثیر نمیگذارد ولی باید بسیار مراقب باشید. توصیه میشود دو اقدام زیر را که مرتبط با کولپوسکوپی است را در حین بارداری انجام ندهید تا خطری شما و فرزندتان را تهدید نکند.
– برداشت بافت و نمونه از داخل دهانه رحم
– بیوپسی از گردن رحم که با بیهوشی انجام می شود زیرا در این کار، احتمال سقط جنین بسیار بالاست.
نکته: در هر صورت قبل از انجام این کار لازم است با متخصص زنان مشورت کنید و با نظارت او این کار را انجام دهید.

نکات مهم قبل از انجام کولپوسکوپی

قبل از مراجعه برای انجام کولپوسکوپی بهتر است نکاتی را رعایت کنید و مراقبت هایی را انجام دهید. در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:
1- هنگامی عادت ماهیانه هستید برای انجام کولپوسکوپی مراجعه نکنید.
2- یک تا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی مقاربت واژینال نداشته باشید.
3- تا چند روز قبل از مراجعه مسکن استفاده نکنید.
4- دو روز پیش از کولپوسکوپی استفاده از دارو های واژینال را با مشورت پزشک قطع کنید.
5- پیش از مراجعه برای انجام کولپوسکوپی از یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
وجود استرس و اضطراب میتواند باعث ناراحتی شما حین کار شود و همچنین مانع از تمرکز شما شود. باید این اضطراب را کنترل کنید تا درد کمتری را احساس کنید. برای کنترل اضطراب میتوانید قبل از انجام کولپوسکوپی اطلاعات لازم را کسب کنید و هر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید. شما میتوانید در حین آزمایش به موزیک دلخواهتان گوش دهید همچنین قبل از انجام کولپوسکوپی میتوانید فعالیت هایی که به داشتن حس بهتر به شما کمک میکند را انجام دهید . مانند ورزش، گذراندن وقت با خانواده و دوستان و …

نکات مهم بعد از انجام کولپوسکوپی

اگر در آن روز پزشک از فرد نمونه بیوپسی نگرفته باشد، بیمار میتواند بعد از اتمام معاینه بدون داشتن هیچ محدودیتی به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد در این حین اگر کمی لکه بینی و خونریزی خفیف از واژن مشاهده کردید طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
اگر در حین کولپوسکوپی از فرد نمونه بیوپسی گرفته شود ممکن است موارد زیر را مشاهده کند:
• درد واژن یا ولو که یک یا دو روز طول می‌کشد
• خونریزی خفیف از واژن که چند روز طول می‌کشد
• ترشحات تیره از واژن
بعد از بیوپسی تا مدتی که پزشک به شما اجازه نداده است از دوش گرفتن و آمیزش واژن خودداری کنید.

کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی

معمولا این کار بسیار کم خطر بوده و عوارض کمی را همراه دارد، ممکن است کسانی که همراه با کولپوسکوپی، بیوپسی انجام میدهند دچار علائم خفیفی شوند. در صورت که عوارض زیر را مشاهده کردید بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید:
• خونریزی شدیدتر از آنچه معمولاً در دوره قاعدگی دارید
• لرز
• تب
• درد شدید شکم
نتایج آزمایش کولپوسکوپی
بعد از انجام کولپوسکوپی و بیوپسی باید منتظر اعلام نتیجه باشید، نتیجه این آزمایش به شما کمک میکند تا متوجه شوید که آیا به آزمایش و درمان های بیشتری نیاز دارید یا خیر!

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این پست مطرح کنید. برای انجام کولپوسکوپی و گرفتن بهترین نتیجه باید به بهترین متخصص زنان در اهواز مراجعه کنید.

دکتر کیمیا قاسمی

دکتر کیمیا قاسمی

تحصیلات:
دکتر کیمیا قاسمی فارغ التحصیل رشته زنان دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

تجربه کاری تا کنون:
چهارسال در شهرستان شوش و همچنین به مدت چهارسال نیز در اهواز نیز فعالیت در زمینه پزشکی و زنان داشته اند.
دکتر قاسمی، تمامی خدمات درمانی، جراحی های زیبایی زنان و کلیه ی اعمال ترمیمی و زیبایی زنان به صورت سرپایی،لابیاپلاستی، تزریق ژل و چربی و… را انجام می دهند.

بیمارستان های طرف قرارداد :
کلیه بیمارستان های خصوصی
بیمارستان های فاطمه زهرا و میلاد
کلیه بیمه های تکمیلی: تامین اجتماعی ،خدمات درمانی ،بیمه روستایی، بیمه نیروهای مسلح

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.